נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי נאם אמש (שלישי) במסגרת העצרת הכללית של האו"ם ועודד בדבריו את הפלסטינים לחתור לאיחוד ולהסכים לדו קיום עם ישראל. "נצלו את ההזדמנות להשיג יציבות ובטחון לטובת כולם", הוסיף באמירות שכיוון ישירות לעם הפלסטיני. על רקע הסיכוי לחידוש השיחות בין אבו מאזן והפת"ח לארגון חמאס בעזה, א-סיסי הפציר בפלסטינים לחדול מהפיצול הפוליטי: "מדובר בנושא חשוב ביותר, התאחדו והתגברו על ההבדלים ביניכם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנאומו באו"ם, נשיא מצרים פנה גם לעם בישראל בניסיון לפנות לדעת הקהל. "הסכם השלום בינינו נמשך בהצלחה כבר 40 שנה. ניתן לשחזר זאת גם עם הפלסטינים כדי להשיג שלום ובטחון לאזרחי ישראל ולפלסטינים". א-סיסי הוסיף דברי חיזוק לעם בישראל: "אל תהססו, תמכו בהנהגתכם הפוליטית. הזדמנות מן הסוג הזה אולי לא תחזור, אנחנו עומדים לצדכם במטרה להשיג הצלחה בניסיון הנוכחי".

נשיא מצרים הוסיף לפנות לעולם: "אני פונה למדינות העולם, ולאחיי בארצות ערב. על כולם לתמוך במאמצי המשא ומתן. יש בידינו הזדמנות לשנות את פני ההיסטוריה ולהשיג שלום אזורי".

בחמאס ייענו לקריאה לצאת לרחוב? (צילום: רויטרס)
יהיה איחוד?, הפגנת חמאס | צילום: רויטרס
"אל תהססו, ההסכם עבד" (צילום: אבי אוחיון לע"מ)
"אל תהססו, ההסכם עבד" | צילום: אבי אוחיון לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש בניו יורק עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. זו הפגישה הגלויה הראשונה של שני המנהיגים מאז כניסתו של א-סיסי לתפקיד, והיא התקיימה ערב העצרת השנתית של האו"ם. בתדרוך לכתבים סרב נתניהו להתייחס לעצם הפגישה למרות שהיא התפרסמה באופן רשמי. "הנשיא א-סיסי הביע רצון לסייע במאמצים להשגת שלום בין ישראל לבין הפלסטינים ובאזור", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

"חייהם של תושבי הרצועה ישתפרו במהירות"

בארגון הפת"ח פרסמו ביום ראשון הודעה בה בירכו על כוונת חמאס לערוך בחירות ולנסות להגיע לפיוס פנים פלסטיני. בכיר בתנועתו של יו"ר הרשות אבו מאזן הגיב על עמדת חמאס והביע אופטימיות: "בעוד כמה ימים תושבי עזה ירגישו הקלה, הממשלה תתחיל לעבוד והמעברים ייפתחו ויפעלו. החיים יהיו טובים יותר. תושבי הרצועה יראו את ההקלות בקרוב".

לאחרונה רבו הדיווחים על פגישות ודיונים בין איש הפת"ח ויריבו של אבו-מאזן, מוחמד דחלאן, ומנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סנוואר. השניים, שנפגשו בקהיר, דנו בפיוס בין הארגונים ובתפקידיו הפוליטיים של דחלאן ברצועה. בימים האחרונים אף הגיעה משלחת של בכירים לקהיר במטרה לקיים שיחות ולקדם את הפיוס בין הפלגים בחברה הפלסטינית.