"מכבדים את ההליך הדמוקרטי"
אזרחים על טנקים בנמל התעופה אתאטורק | צילום:

האם ההפיכה הצבאית הסתיימה בכישלון? נשיא טורקיה ר'גיפ טאיפ ארדואן נחת לפנות בוקר (שבת) בנמל התעופה באיסטנבול והתקבל ע"י תומכים רבים. עם נחיתתו תקף את מחוללי ניסיון ההפיכה והבהיר כי הוא זוכה לתמיכה של מיליונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הניסיון לבצע הפיכה צבאית מהווה בגידה", תקף הנשיא בחריפות. "בין האחראים לכך נמצאים אנשיו של פטהוללה גולן - זו קבוצת טרוריסטים מאורגנת". הוא הדגיש כי מי שייתפס - ישלם מחיר.

ארדואן המשיך וטען כי "זוהי הוכחה שחשוב לנקות את שורות הצבא". באשר לרמטכ"ל, שבמהלך הלילה דווח כי הצבא נטל אותו כבן ערובה, אמר הנשיא כי "הוא אינו יודע מה עלה בגורלו".

מאוחר יותר נשא דברים בפני קהל של רבבות בלב איסטנבול. הוא הצהיר כי הממשלה נמצאת בשליטה על הנעשה במדינה. ארדואן פנה למתאספים בעיר: "ארדואן: ההפיכה הפאשיסטית נכשלה. יש לטהר הצבא מבוגדים". הנשיא נופף לקהל וסימן את המספר 4 בידו - סימנם של האחים המוסלמים.

סגן רה"מ: "ניסיון ההפיכה נכשל"

מהמט סימסק, סגן ראש הממשלה הטורקי, שוחח עם רשת CNN לאחר נחיתת הנשיא באיסטנבול. "ניסיון ההפיכה נכשל - ניסו להתקיף אותנו, כולל תקיפה של הפרלמנט מהאוויר", אמר. "עכשיו המצב נרגע".

סימסק הדגיש את ההיקף המצומצם יחסית, לטענתו, של התומכים בהפיכה: "חשוב להגיד שרק חלק מיחידות הצבא ניסה לעשות הפיכה. יש עדיין כלי טייס של המורדים באוויר, הם ירו על אזרחים, ירו על הפרלמנט".

סגן ראש הממשלה הדגיש כי חלק מהמעורבים כבר שילמו מחיר. "רבים מהתומכים נתפסו - ו- 130 חיילים שניסו לבצע את ההפיכה נאסרו. ניסיון ההפיכה נכשל. עכשיו יש מיליונים ברחובות, אלו האנשים שמנעו את ההפיכה".

בתוך כך, כמו כן, ההפצצות על בית הפרלמנט בבירת טורקיה אנקרה נמשכות - ובשעות האחרונות נשמעו מספר פיצוצים, חלקם של כוחות אוויריים. גורמים רשמיים בטורקיה אישרו כי 42 בני אדם נהרגו באנקרה מאז החל ניסיון ההפיכה הצבאית נגד הנשיא הטורקי ארדואן. 17 מתוך ההרוגים היו שוטרים שנספו בפיצוץ שאירע במטה משטרתי, המשמש כמרכז אימונים לכוחות המיוחדים של המשטרה.