הגאווה חוזרת למצרים: האומה המצרית חוגגת היום (חמישי) את חנוכת תעלת סואץ המחודשת שנפתחה הבוקר באופן רשמי, לאחר עבודות שנמשכו כשנה בהשקעה של כשמונה מיליארד דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באירוע החגיגי שנמשך גם בשעה זו, משתתפים מאות ואלפי אזרחים מצרים הרואים בסיום המיזם ראשיתה של תקווה חדשה לעתיד טוב יותר במדינה ובאזור כולו. "סיסי השלים את התעלה החדשה בשנה אחת", אמר תושב קהיר המשתתף בשמחה. "זה מקור לגאווה עבורנו והישג חדש למצרים".

הגאווה המצרית אינה מתבססת על השמחה בלבד, שכן פרויקט הרחבת התעלה – שנאמד בשמונה מיליארד דולרים – מומן כולו מכספי מדינה שאותם גייס סיסי מהבנקים המקומיים עוד בשנה שעברה. "כולם מוכנים לתת כסף למען המטרה", אמר חוגג אחר שהדגיש את חשיבות מקורות המימון ברמה הלאומית. "לפרויקט כזה צריך להשתמש בכסף שלנו, לא ממדינות אחרות ולא מהבנק העולמי".

72 קילומטר שנכרו לצד התעלה הקיימת (צילום: רויטרס)
סירות ראשונות בתעלה | צילום: רויטרס

התעלה החדשה מתפרשת על פני 72 ק"מ שנכרו לצד התעלה הקיימת, המחברת בין ים סוף לים התיכון. במסגרת העבודות שנמשכו כשנה אחת בלבד, נחפרו 35 קילומטרים בשטח יבש ו-37 קילומטרים נוספים שהרחיבו את תוואי הציר הקודם. תעלת סואץ משמשת ציר מרכזי למעבר ספינות ממזרח אסיה, מהאוקיינוס ההודי ומים סוף לים התיכון ולאירופה, ומתכונתה החדשה צפויה לצמצם את זמני ההמתנה של כלי השיט המבקשים לחצות אותה מ-18 שעות כיום ל-11 שעות בלבד.