חמאס מאיים: נגיב על הרג הפעיל (צילום: רויטרס, חדשות)
ארגון חמאס בעזה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ביקורו של יו"ר הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל בסעודיה, הוביל כלי תקשורת באירן לצאת למתקפה חריפה על תנועת חמאס ולטעון כי מנהיגיה "הכריזו מלחמה על אירן". הפגישה בין משעל למלך הסעודי סלמאן נערכה ביום שישי האחרון, והיא הפגישה הראשונה בין נציגי חמאס להנהגה סעודית רמת דרג מזה שנים רבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעמוד השער של העיתון האירני "קאנון" התפרסמה כתבה המבהירה מה חושבים בטהרן על ביקורו של משעל בסעודיה, יריבתה המרה של אירן בחודשים האחרונים, במיוחד על רקע המלחמה בתימן. בטהרן לא הסתירו כי היחסים בין הארגון הפלסטיני למשטר האייתוללות בנקודת הזמן הנוכחית, אינם במיטבם.

"חמאס היא חלק מארגון האחים המוסלמים, וחלק גדול מהאופוזיציה בסוריה הוא מהאחים המוסלמים", נכתב בידיעה. "חמאס לא אימצה את עמדת אירן ביחס למלחמת האזרחים בסוריה ועמדה לצד האופוזיציה. משלב זה יש משבר בין חמאס לטהרן".

"פנה לסעודיה משיקולים כספיים". משעל (צילום: חדשות 2)
"פנה לסעודיה משיקולים כספיים". משעל | צילום: חדשות 2


דברי ביקורת קשים מופנים גם נגד יו"ר הלשכה המדינית של חמאס: "משעל, בניגוד למאמצי אירן ופעילותה למען סיום מלחמת האזרחים בסוריה, פנה לריאד ועמד לצד סעודיה. הדבר לא הסתכם בכך, הוא גם עמד לצד הסעודים במסגרת המתקפה שלהם בתימן, כדי לשנות את המאזן שם לטובתה. ההתקרבות של חמאס לסעודיה אינה אלא הכרזת מלחמה מצידה על אירן, בשם סעודיה".

בנוסף, נטען בכתבה כי בכוונת חמאס לשלוח כוחות מיוחדים לעזרת הכוחות הנאמנים למשטר שנלחמים במורדים התימנים החות'ים. טענה זו הופיעה בכלי תקשורת אירניים נוספים היום והוכחשה מיד על ידי מקורות בחמאס.

בטהרן הבהירו כי למרות "הטעויות האסטרטגיות של חמאס ומנהיגה, שאינו מחשב נכון את צעדיו כאשר הוא פונה לסעודיה משיקולים כספיים ואחרים, התמיכה בעם הפלסטיני תימשך".