עריפת ראשי השבויים נמשכת - גם בסיני: שלוחת דאע"ש בחצי האי הודיעה היום (רביעי) על הוצאתו להורג של תומיסלב סאלופק, אזרח קרואטי שהוחזק בידיה. להודעה, כמיטב המסורת של דאע"ש צורפו תצלומי זוועה שמעידים על המעשה. בשבוע שעבר דרש הארגון מממשלת מצרים לשחרר את כל הנשים המוסלמיות המוחזקות בכלא במצרים, אך לאחר שהשלטונות לא נענו - נרצח השבוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרת החוץ של קרואטיה, וסנה פוסיץ', הגיעה בשבוע שעבר לקהיר ודנה עם עמיתה המצרי סאמח שוקרי במאמצים לשחרורו של סאלופק בן ה-30, שעבד כמהנדס בחברת חיזוי ססמוגרפי צרפתית והגיע לקהיר מטעם החברה. משרד החוץ המצרי הודיע, לאחר פגישת שוקרי-פוסיץ', כי נעשים ניסיונות לאתר את המקום שבו מוחזק החטוף.

במקביל, אביו של סאלופק פנה דרך התקשורת לדאע"ש בסיני וקרא לו לחוס על חיי בנו, ואף ביקש מנשיא צרפת פרנסואה הולנד שיפעל בעניין, שכן בנו עבד בחברה צרפתית.

הצוות הקרואטי ניסה לפנות אל רחמיו של הנשיא א-סיסי, בתקווה שייעתר לאולטימטום ויסכים לשחרור האסירות. המגעים כשלו, והארגון מימש את האיום המזוויע.

נראה כי מצרים, בדומה לארה״ב ובריטניה, החליטה שלא להיעתר לדרישת הארגון בתמורה להצלת חיי האזרחים שנשבו. לכן, גם מקרה זה של חטיפה ואולטימטום הסתיים באופן טראגי בעריפת ראשו של החטוף. זו הפעם הראשונה שבה השלוחה של דאע"ש בסיני מבצעת פיגוע מיקוח על חייו של אזרח זר, כפי שנוהג לעשות ארגון דאע"ש בסוריה בעיקר.

"אם יושג שלום - פני האזור ישתנו" (צילום: רויטרס)
סירב לאולטימטום. א-סיסי | צילום: רויטרס

באחד מאתרי דאע"ש פורסמו תמונות של גופת החטוף, עם הכיתוב: "הריגתו של השבוי הקרואטי, בעקבות השתתפות ארצו במלחמה נגד המדינה האסלמית ולאחר שפקע תאריך היעד לעסקה". דובר מטרם משרד הפנים המצרי הגיב לדיווח: "ראינו את הדיווחים ברשת, אבל עדיין בודקים את הנושא בעצמנו". הדובר הוסיף כי רק לאחר בדיקה מקיפה תאשר הממשלה את אמיתות הסרטון.

בסרטון שהפיץ בשבוע שעבר ארגון המדינה האסלאמית נראה השבוי, שנחטף בחודש יולי, מספר על עצמו ואז מציג את דרישות שוביו. "שמי הוא תומיסלב סאלופק, אני בן 30 ואני מגיע מקרואטיה", סיפר השבוי כשהוא כורע על ברכיו. "אני נשוי לנטשה ויש לי שני ילדים, שרה ואיב. אני עובד עבור החברה הצרפתית CGG בשלוחתה בקהיר שבמצרים".

בסרטון הוא סיפר על נסיבות לכידתו. "חיילי המדינה האסלאמית תפסו אותי ביום רביעי, 22 ביולי 2014, והם רוצים להחליף אותי בנשים המוסלמיות המוחזקות בבתי הכלא המצריים", אמר. "את העניין הזה יש לבצע ב-48 השעות הקרובות, ואם לא החיילים יהרגו אותי".