הארגון עם הדגל השחור הניף דגל לבן (צילום: רויטרס, חדשות)
דגל דאעש - מסר מסוכן | צילום: רויטרס, חדשות

העולם רואה בחודש האחרון את הדגל השחור של ארגון דאעש, את הכתובות בערבית ואת הרובים כאחד הסימנים לנפילת המזרח התיכון לידיים קיצוניות. הדגל מופיע ברחבי עירק, סוריה, לבנון ובהרבה מאוד אתרי אינטרנט, ציוצי טוויטר ופוסטים בפייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מומחים סיפרו למגזין האמריקני "טיים" כי הדגל משקף את הערכים, ההיסטוריה והמבט לעתיד הארגון. הדגל עצמו שחור, והמילים "לה, אילה, אילה אללה" אומרות כי "אין אלוהים מלבד האלוהים". במעגל לבן במרכזו של הדגל נכתב בשחור "שליח האל מוחמד", וגם זאת חלק מהצהרת האמונה האסלאמית שנקראת "שהאדה".

המילים נכתבו בתוך מעגל כי הן אמורות להיות העתק ממה שנחשב "החותם של מוחמד". בחותם הזה, על פי האמונה, עשה מוחמד שימוש עוד בחייו כששלח מכתבים למנהיגים זרים בבקשה או דרישה להצטרף לכוחותיו.

"היכונו לבואו של מה שנחשב הקרב האחרון, יום הדין"

"חיים נורמאליים", דאע"ש בסוריה (צילום: AP, חדשות)
אנשי דאעש בעירק | צילום: AP, חדשות

"כוחו של הדגל הזה הוא בעובדה שהמילה 'אללה' מופיעה בו, בעיני מוסלמים רבים זה מקדש אותו", הסביר היידר אל רואי, חוקר אסלאם מהקולג' של לונדון. מנהיגים בעולם הערבי אף קראו למתנגדי דאעש לא לשרוף את הדגל בגלל אזכור שמו של האל. "זה מצב מאוד מוזר למוסלמים מפני שדאעש הוא ארגון טרור מרושע עם דגל שהוא קדוש", ציין רואי.

על פי ה"טיים", הדגל לא הומצא על ידי אנשי ארגון דאעש. בעבר אנשי אל קעידה ואנשי ג'יהאד עשו בו שימוש בעירק, בסומליה ובתימן. גם לצבעים השחור והלבן יש משמעות: בעוד שארגוני ג'יהאד מזוהים עם צבעים שונים משום שהם מבטאים שאיפה מקומית (חמאס בירוק וחיזבאללה בצהוב), הדגל של דאעש הוא גלובלי.

"הצבעים מאוד חשובים", טען מגנוס ראנסטרופ, מומחה לאיום האסלאם מהמכללה השוודית להגנה. "הדגל ללא המילים היה דגל המלחמה של מוחמד. זה לא רק הצבעים של הג'יהאד והחליפה, זה מרמז על בואו של מה שנחשב הקרב האחרון, יום הדין".

"הדגל מייצג הרבה מאוד דברים שהמביט מבחוץ לא מבין", הוא הוסיף. "רק אנשים מהמזרח התיכון מזהים את החשיבות של הסימנים המראים את השאיפה להפר את הסדר העולמי. הסמלים האלה מספרים לנו מאיפה הם באים, מהי קדושת המשימה שלהם ומה בדיוק הם רוצים - הם רוצים חליפה".