הסרטון שפרסם הלילה (ראשון) ארגון דאעש, המתעד את הוצאתו להורג של האזרח הבריטי דייוויד היינס, עורר זעם רב בממלכה, וראש ממשלת בריטניה קמרון הכריז כי "יעשה הכל על מנת ללכוד את המבצעים". אחיו של היינס פרסם הצהרה מטעם המשפחה, שביכתה על "הירצחו בדם קר של יקירינו האהוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דייוויד היינס בן ה-44 הותיר אחריו אישה ושתי בנות. אחיו מייק ציין כי "הוא היה במלוא חיותו והתלהבותו במהלך תפקידיו ההומניטריים. הוא היה ועודנו אהוב על ידי כל משפחתו והוא יחסר לנו רבות".

היינס, שעבד בארגון סיוע הומניטרי, נשבה בסוריה בתחילת שנת 2013. לדברי אחיו, "דייוויד ואני חונכנו להבדיל בין טוב לרע, לא מתוך תמימות נעורים, תמיד בחרנו בטוב. דויוויד היה אח טוב, הוא תמיד היה שם כשהייתי צריך אותו. הוא תמיד היה במצב רוח הנכון, כשצריך הוא היה חיית מסיבות ובפעמים אחרות, הוא היה האיש הכי עקשן".  

דייווייד, מהנדס מטוסים של חיל האוויר המלכותי בעברו, התחתן עם אהבת נעוריו לואיז, אבל מאז הספיק להתגרש ולהינשא לאישה אחרת בשם דרגאנה. הוא החל לגלות עניין בסיוע הומניטרי, כשהשתתף במשלחת של האו"ם שיצאה לאזור הבלקן.

"בלתי נסלח". אלן הנינג (צילום: צילום מסך)
הבא בתור? אלן הנינג, השבוי שהוצג בסרטון | צילום: צילום מסך

"הוא יצא לעזור בכל מקום שבו היה צורך, לא משנה למי", סיפר אחיו. "בתקופה שדיויד שהה בבלקן הוא החליט שזה מה שהוא רוצה לעשות בחייו". לאחר גירושיו מלואיז הוא נישא לדרגאנה והביא עמה ילדה נוספת בשם אתנה, שהיום היא בת ארבע. "אנחנו נורא אוהבים אותו, הוא יחסר לנו" אמר מייק.  

הלילה (ראשון) פרסם ארגון דאעש סרטון שבו מתועדת הוצאתו להורג של היינס. בסרטון, שזהה במאפייניו לשני הסרטונים שהופצו בשבועות האחרונים של רצח העיתונאים האמריקניים סטיבן סוטלוף וג'יימס פולי, מאשים היינס את ראש הממשלה הבריטי קמרון באחריות למותו, רגע לפני שאיש דאעש רעול פנים מצמיד את הסכין לצווארו. בהמשך מופיע מול המצלמה שבוי בריטי נוסף בשם אלן האנינג, שגם על חייו מאיימים בארגון - אם יימשכו התקיפות האוויריות.

הסרטון שהפיץ ארגון הטרור נועד לשגר איום כלפי ראש הממשלה הבריטי דייויד קמרון, שותפו הבכיר של נשיא ארה"ב ברק אובמה בגיבוש הקואליציה הבינלאומית למלחמה בארגון דאעש.

"כלב שעשועים, קמרון, אנחנו נגרור את עמך לעוד מלחמה עקובה מדם שלא ניתן לנצח בה", מזהיר לוחם דאעש, שהופיע גם בסרטונים הקודמים שתיעדו את הוצאתם להורג של שני העיתונאים. "על אזרח בריטי זה לשלם את המחיר של הבטחתך לחמש את הכוחות הכורדים נגד המדינה האיסלאמית".

דיוויד היינס מוצא להורג (צילום: sky)
היינס עם בתו הקטנה | צילום: sky

"לא יכולים למצוא את האומץ לסרב לאמריקנים"

רגע לפני שנערף ראשו, השבוי דייוויד היינס אמר מספר מילים שככל הנראה הוכתבו לו מראש. "למרבה הצער, אנחנו בני העם הבריטי משלמים את המחיר על ההחלטות האנוכיות של הפרלמנט שלנו", אומר בסרטון היינס, שנחטף בסוריה בשנת 2013 בעת שעבד בארגון צרפתי. "הלכת אחרי האמריקנים לעירק כמו שאר ראשי הממשלה הבריטיים לפניך, שלא יכולים למצוא את האומץ ולסרב לאמריקנים".

לוחם דאעש חוזר בסרטון על איומים קודמים שהשמיעו בארגון, שלפיהם על ארצות הברית לחדול מההפצצות האוויריות נגד הארגון בעירק. בסוף הסרטון מציג הג'יהאדיסט לבוש השחורים אסיר נוסף - אלן האנינג, אזרח בריטי ופעיל הומניטרי - ומאיים להוציאו להורג.

לפני כשבועיים העולם הזדעזע מתמונות עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני בעל האזרחות הישראלית סטיבן סוטלוף בידי לוחם דאעש. הארגון הפיץ סרטון תחת הכותרת "מסר שני לאמריקה", שבו נראית עריפת ראשו של סוטלוף, בן 31, שנחטף לפני כשנתיים בסוריה.