חלוקת הכסף הקטרי בעזה, ארכיון (צילום: N12)
חלוקת הכסף הקטרי בעזה, ארכיון | צילום: N12

הכסף הקטרי הגיע לעזה: לאחר שכלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו הלילה כי קטר העבירה לרצועה 30 מיליון דולר כחלק מיישום ההבנות בין ישראל לחמאס - ברצועה הודיעו כי חלוקת הכספים תחל עוד הבוקר (שני).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי כלי התקשורת של חמאס, בגל החלוקה הראשון, כל משפחה נזקקת בעזה תקבל 100 דולרים. הגל השני של חלוקת הכספים יועבר באמצעות משרדי דואר הפלסטיניים שפזורים ברחבי הרצועה. במקביל, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב נכנס לרצועה דרך מעבר ארז - ובכך הצטרף לשליח הקטרי מוחמד אל-אמדי, שנמצא כבר בעזה והעביר מוקדם יותר את הכסף בעצמו.

שליח האו"ם מלדנוב מגיע לרצועה, הבוקר (צילום: חדשות)
שליח האו"ם מלדנוב מגיע לרצועה, הבוקר | צילום: חדשות

לפי התקשורת הפלסטינית, אל-אמדי הוא זה שהביא עמו את 30 מיליון הדולרים, כחלק מהסכום שאמור לעבור ישירות לחמאס וחלק אחר ינותב לפרויקטים של האו"ם בתיווכו של מלדנוב. העברת הכסף מתווספת לשורת הקלות כלכליות לרצועת עזה, בהן הסרת מגבלות על הכנסת סחורות, הרחבת שטח הדייג וגם הכנסת דלק לתפעול תחנת הכוח ברצועה.

אתמול הוחלט בצה"ל לפתוח מחדש את מעברי הסחורות לרצועת עזה. הצעד מגיע לאחר שבשבוע שעבר נפתח מחדש מרחב הדיג של הרצועה, כחלק מהמאמצים של ישראל למנוע הידרדרות הומניטרית בעזה.

"רוצים את הכסף לעניים" (צילום: רויטרס, רויטרס_)
אחרי עוד סבב - הקלות לחמאס | צילום: רויטרס, רויטרס_

בהודעה שהעבירה מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים נאמר כי המעברים ארז וכרם שלום יפתחו ויעבדו כסדרם, "זאת בהתאם לשעות הפעילות הקבועות". המעברים, כמו גם מרחב הדיג, נסגרו לחלוטין בסבב הלחימה האחרון שהסתיים לפני שבוע. מהמתפ"ש נמסר ש"הצעד הינו חלק מהמדיניות האזרחית למניעת הדרדרות ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת".

לקראת פתיחת מרחב הדיג בצה"ל הבהירו כי מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות שהושגו. בהודעה הודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה של הדייגים בעזה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון של ישראל.