תקיפת מכליות הנפט במפרץ עומאן: צבא ארה"ב פרסם הבוקר (שישי) סרטון ובו, לטענתם, הוכחה לכך שאירן היא האחרית למתקפה. בסרטון נראים, לכאורה, חיילים של משמרות המהפכה באירן מתקרבים על ספינה קטנה לאחת ממכליות הנפט שניזוקו בתקיפה במטרה להזיז ממנה מוקש ימי שטרם התפוצץ ובכך, למעשה, להעלים ראיות למעורבותם במעשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אמש אמר מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו כי להערכת הממשל בוושינגטון, אירן היא אכן זו שאחראית להתקפה. באירן, מנגד, הכחישו את הטענות וכינו אותן "בלתי מבוססות".

האירוע התרחש אתמול בשעות הבוקר, כשבלי התקשורת האירניים דווח על 2 מכליות נפט שהותקפו במפרץ עומאן. זמן קצר לאחר האירוע דווח כי אחת המכליות שהותקפו - טבעה כשעליה כ-75 אלף טון של נפט.

מכליות הנפט שנפגעו בעומאן (צילום: הצי האמריקני, חדשות)
חשד למוקש על המכלית | צילום: הצי האמריקני, חדשות

דובר משרד החוץ האירני התייחס לתקרית וכינה אותה "מחשידה". לדברי מקור אירני נוסף, הדיווחים על התקיפה הגיעו במהלך פגישה של ראש ממשלת יפן עם המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי. בעקבות הדיווחים, הצי הבריטי שמוצב באזור ביקש מהצדדים לגלות איפוק.

לפני חודש בדיוק שר האנרגיה הסעודי אישר ששני משלוחי נפט מערב הסעודית הותקפו ב"פעולת חבלה" בשטח הימי של איחוד האמירויות במפרץ הפרסי. לדבריו, אחת המכליות שנפגעו הייתה בדרכה לספק נפט ללקוחות אמריקנים, לא היו נפגעים במקרה. התקרית מתרחשת בצל המתיחות החריפה בין כוחות צבא ארה"ב לאירן במפרץ הפרסי.

אחת המכליות שנפגעה (צילום: הצי האמריקני, חדשות)
אחת המכליות שנפגעה | צילום: הצי האמריקני, חדשות

לפי הודעה רשמית של סעודיה, מכליות הנפט היו בבעלות חברה סעודית שמוכרת בדרך קבע נפט ללקוחות בארצות הברית. ההודעה צוטטה בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי הדיווחים, לא היו נפגעים או דליפה של נפט במתקפה. עם זאת, בסעודיה מסרו כי נגרם נזק רב למכליות.

במשרד החוץ הסעודי מסרו בעקבות המקרה, שההתקפה על מכליות הנפט היא "איום מסוכן לביטחון הבין-לאומי ולחופש השייט באזור". סעודיה הביעה תמיכה באיחוד האמירויות על רקע ההתקפה, כך לטענתם, של ספינות הנפט סמוך לנמל פוג'יראט.