צינורות נפט של ארמקו בסעודיה (צילום: רויטרס, חדשות)
צינורות נפט של ארמקו בסעודיה | צילום: רויטרס, חדשות

שר האנרגיה הסעודי הודיע כי שתי תחנות שאיבת נפט ליד הבירה ריאד הותקפו על-ידי כלי טיס בלתי מאויישים (כטב"מ) שחומשו בחומרי נפץ. לדברי השר של יצואנית הנפט הגדולה בעולם, מדובר ב"מעשה טרור" נגד היצע הנפט העולמי, אם כי לא היו נפגעים בתקרית. המתקפה מגיעה יומיים אחרי הפגיעה במיכליות נפט סעודיות במפרץ הפרסי, סמוך לחופי איחוד האמירויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הלאומית SPA, השר חאליד אל-פליח אמר שתפוקת הנפט והייצוא של נפט גולמי ומזוקק ממשיכים ללא הפרעה. עם זאת, הוא ציין כי ענקית הנפט הלאומית ארמקו הפסיקה לשאוב נפט דרך הצינור עד שמידת הנזק תתברר והתחנות ישוקמו. בערוץ הטלוויזיה של המורדים החות'ים הנתמכים בידי אירן צוטט גורם צבאי אומר שהם פתחו במתקפת כטב"מים על "תשתיות סעודיות חיוניות".

שעות קודם לכן התייחס מחוקק אירני לפגיעה במיכליות וטען כי מדובר ב"תחבולה ישראלית". בארה"ב, מנגד, החלו להפנות אצבע מאשימה כלפי טהרן - אך ציינו כי החקירה עדיין בראשיתה. המחוקק האירני, בהרוז נמאטי, אמר הבוקר כי "האירועים שהתרחשו באיחוד האמירויות הם תחבולה ישראלית" - ולא סיפק הוכחות לדבריו. בכירים בארה"ב טענו כי "ממצאים ראשונים" מעידים על מעורבות אירנית באירוע.

בסעודיה, ששתיים מהמיכליות שנפגעו שייכות לה, אמרו כי המתקפה נועדה "לחתור תחת ביטחון העברת הסחורות" בזמן המתיחות בין ארה"ב לאירן - אך לא האשימה אף מדינה במעורבות במתקפה. שר האנרגיה הסעודי אמר אתמול כי אחת המיכליות שנפגעו הייתה בדרכה לספק נפט ללקוחות אמריקנים. לא היו נפגעים בתקרית.

מכלית נפץ במפרץ הפרסי (צילום: רויטרס, חדשות)
מיכליות נפט הותקפו במפרץ | צילום: רויטרס, חדשות

לפי הודעה רשמית של סעודיה, מיכליות הנפט היו בבעלות חברה בבעלות סעודית שמוכרת בדרך קבע נפט ללקוחות בארה"ב. ההודעה צוטטה בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי הדיווחים, לא היו נפגעים או דליפה של נפט במתקפה. עם זאת, בסעודיה מסרו כי נגרם נזק רב למיכליות.

במשרד החוץ הסעודי מסרו, בעקבות המקרה, שההתקפה על מיכליות הנפט היא "איום מסוכן לביטחון הבין-לאומי ולחופש השייט באזור". סעודיה הביעה תמיכה באיחוד האמירויות על רקע ההתקפה, כך לטענתם, של ספינות הנפט סמוך לנמל פוג'יראט.

בינתיים באירן, הדיווחים על המתקפה בנמל פוג'יראט תפסו כותרות ראשיות ועוררו סערה מדינית. במשרד החוץ בטהרן הגדירו את התקרית אתמול "מדאיגה ואיומה". באירן קראו לפתוח בחקירה בינלאומית: "לתקריות כאלו יש השפעה שלילית על חופש השייט והביטחון באזור". בטהרן הזהירו כי על מדינות האזור לחשוש מפני "מזימות של סוכנים חיצוניים".

שלשום באיחוד האמירויות אישרו ש-4 מיכליות נפט מסחריות הותקפו ב"מבצע חבלה" סמוך למים הטריטוריאליים של המדינה. הרשויות באיחוד האמירויות לא סיפקו פרטים נוספים על המתקפה.