מכלית נפץ במפרץ הפרסי (צילום: רויטרס, חדשות)
מכלית נפץ במפרץ הפרסי | צילום: רויטרס, חדשות

תקרית במפרץ עומאן: בצל המתיחות בין אירן למדינות המערב, דווח הבוקר (חמישי) על 2 מכליות נפט שהותקפו. הפרטים על הדיווח הזה עוד לא אומתו והצי הבריטי שמוצב באזור ביקש מהצדדים: "גלו איפוק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפני חודש בדיוק שר האנרגיה הסעודי אישר ששתי משלוחי נפט מערב הסעודית הותקפו ב"פעולת חבלה" בשטח הימי של איחוד האמירויות במפרץ הפרסי. לדבריו, אחת המכליות שנפגעו הייתה בדרכה לספק נפט ללקוחות אמריקנים. לא היו נפגעים במקרה. התקרית מתרחשת בצל המתיחות החריפה בין כוחות צבא ארה"ב לאירן במפרץ הפרסי.

רוחאני הודיע על נסיגה מההסכם לפני כחודש (צילום: AP, חדשות)
נשיא אירן חסן רוחאני (ארכיון) | צילום: AP, חדשות

לפי הודעה רשמית של סעודיה, מכליות הנפט היו בבעלות חברה בבעלות סעודית שמוכרת בדרך קבע נפט ללקוחות בארצות הברית. ההודעה צוטטה בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי הדיווחים, לא היו נפגעים או דליפה של נפט במתקפה. עם זאת, בסעודיה מסרו כי נגרם נזק רב למכליות.

במשרד החוץ הסעודי מסרו, בעקבות המקרה, שההתקפה על מיכליות הנפט היא "איום מסוכן לביטחון הבין-לאומי ולחופש השייט באזור". סעודיה הביעה תמיכה באיחוד האמירויות על רקע ההתקפה, כך לטענתם, של ספינות הנפט סמוך לנמל פוג'יראט.

סלמאן מלך סעודיה (צילום: רויטרס, חדשות)
סלמאן מלך סעודיה | צילום: רויטרס, חדשות

במקביל, הדיווחים באירן, על המתקפה בנמל פוג'יראט תפסו כותרות ראשיות ועוררו סערה מדינית. במשרד החוץ בטהרן הגדירו את התקרית שהתרחשה יום קודם לכן "מדאיגה ואיומה". באירן קראו לפתוח בחקירה בינלאומית: "לתקריות כאלו יש השפעה שלילית על חופש השייט והביטחון באזור". בטהרן הזהירו כי על מדינות האזור לחשוש מפני "מזימות של סוכנים חיצוניים".

יום לפני כן, באיחוד האמירויות אישרו ש-4 מיכליות נפט מסחריות הותקפו ב"מבצע חבלה" סמוך למים הטריטוריאליים של המדינה. הרשויות באיחוד האמירויות לא סיפקו פרטים נוספים על המתקפה.