אונר"א: עזה צריכה עוד 40 מיליון (צילום: חדשות)
אונר"א: עזה צריכה עוד 40 מיליון | צילום: חדשות

"בעקבות החמרת התנאים ההומניטריים והמצב הכלכלי, עזה נמצאת בסכנת קריסה חברתית", כך הודיע היום (שני) אונר"א, גוף האו"ם העוסק בפליטים פלסטינים, בכנס שערך הארגון בז'נבה. אונר"א הגישו בקשה דחופה לסיוע כלכלי לרצועה, כשברקע החלה העברת הכספים הקטרית לפלסטינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בקשת הסיוע של אונר"א כללה דרישה ל- 40-50 מיליון דולר, שיכנסו כסיוע הומניטרי לעזה כבר במחצית השנייה של 2019. מוקדם יותר היום פורסם שהכסף הקטרי הגיע לעזה. לאחר שכלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו במהלך הלילה כי קטר העבירה לרצועה 30 מיליון דולר כחלק מיישום ההבנות בין ישראל לחמאס, ברצועה הודיעו כי חלוקת הכספים החלה הבוקר.

משרדי אונר"א ברצועת עזה (צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90, חדשות)
"עזה לקראת קריסה". משרדי אונר"א ברצועה | צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90, חדשות

לפי כלי התקשורת של חמאס, בגל החלוקה הראשון, כל משפחה נזקקת בעזה תקבל 100 דולרים. הגל השני של חלוקת הכספים יועבר באמצעות משרדי דואר הפלסטיניים שפזורים ברחבי הרצועה. במקביל, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב נכנס לרצועה דרך מעבר ארז - ובכך הצטרף לשליח הקטרי מוחמד אל-אמדי, שנמצא כבר בעזה והעביר מוקדם יותר את הכסף בעצמו.

לפי התקשורת הפלסטינית, אל-אמדי הוא זה שהביא עמו את 30 מיליון הדולרים, כחלק מהסכום שאמור לעבור ישירות לחמאס. חלק אחר ינותב לפרויקטים של האו"ם בתיווכו של מלדנוב. העברת הכסף מתווספת לשורת הקלות כלכליות לרצועת עזה, בהן הסרת מגבלות על הכנסת סחורות, הרחבת שטח הדייג וגם הכנסת דלק לתפעול תחנת הכוח ברצועה.