אלפים מפגינים ברצועה. היום (צילום: רויטרס, חדשות)
ההפגנות היום על הגדר | צילום: רויטרס, חדשות

החלה המחאה לציון יום הנכבה: לפחות 11,000 מפירי סדר פלסטינים מפגינים כעת (רביעי) במוקדים הקבועים ברצועת עזה, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומתעמתים עם כוחות צה"ל בגדר המערכת במסגרת צעדת המיליון שארגן חמאס לרגל ציון "יום הנכבה". מטענים הושלכו על כוחות צה"ל וכמה מפגינים התקרבו לגדר. הפלסטינים מדווחים על הרוג ו-13 פצועים. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בלוני תבערה שהופרחו לעבר ישראל גרמו לשרפות באזור עוטף עזה. כוחות צה"ל מבצעים ירי ומשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כנגד המפגינים במזרח עזה. כלי תקשורת הפלסטיניים מדווחים בשידור חי מההפגנה שאורגנה בעזה כדי לציין את אירועי יום הנכבה. במסגרת הדיווחים, נטען שצה"ל משתמש באמצעים לפיזור הפגנות, יורה כדורי גומי ומשליך מי ביוב על המפגינים מזרחית לחאן-יונס במזרח רצועת עזה. מנגד, ארגון חמאס פרס כוח משמר סמוך לגדר המערכת בניסיון למנוע ממפגינים להגיע לגבול.

יום הנכבה הפלסטיני מצויין היום ואיתו צפויות התפרעויות והפרות סדר על הגדר. ביום הנכבה הקודם נהרגו בעזה 60 איש - מצב שיכול להדליק במהירות את האזור. בצה"ל רוצים להימנע מכך, אך לא בכל מחיר ומתכוננים לקראת ההתפרעויות הצפויות, בזמן שתושבי העוטף קיבלו הנחיות כיצד להיערך.

כוננות שיא בצה"ל: חמאס ירסן את ההפגנות על הגדר?

המדיניות כלפי המפגינים בעזה לא צפויה להשתנות: צה"ל לא יאפשר פגיעה בגדרות, בחיילים ובאזרחים. במידה וייווצר מצב שבו המונים ינסו לפרוץ את הגדר ויהיה צריך יהיה להפעיל כוח ממשי, ייתכן שצה"ל יעשה זאת, אך הכוונה היא להימנע עד כמה שניתן מפגיעה במפגינים.

שרפה בעוטף שפרצה בחודש שעבר (צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות)
שרפות בעוטף מבלוני תבערה | צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות

בצה"ל כבר החלו לנקוט בצעדים משמעותיים לקראת היום: סוללת כיפת ברזל כבר נפרסה בכל המרחב, לא רק בדרום, לפני שבוע. בנוסף צה"ל תגבר כוחות, שתודרכו לא לאפשר שום פריצה של הגדר.

בינתיים, תושבי העוטף קיבלו הנחיות ברורות כיצד להיערך ליום הנכבה ועודכנו על השינויים הצפויים. חץ שחור וגבעת יאנצו"ק ייסגרו משעה 10:00 בבוקר, עבודות חקלאיות הקרובות לגדר יתקיימו בתיאום ומשעה 11:00 לחקלאים לא יהיה ניתן לעבוד סמוך לגבול.

אלפים הגיעו, הפלסטינים מדווחים על הרוג (צילום: חדשות)
אלפים הגיעו, הפלסטינים מדווחים על הרוג | צילום: חדשות
דיווח: עימותים בצעדת הנכבה בעזה (צילום: רויטרס, חדשות)
דיווח: עימותים בצעדת הנכבה בעזה | צילום: רויטרס, חדשות

בנוסף, אירועים המוניים יצטרכו להיות בתיאום עם צה"ל ואזורים חשופים לעזה ייסגרו למעבר. כמו כן, התושבים קיבלו אזהרות מפני בלוני נפץ צפויים, הפרות סדר באזור ותנועה ערה של כוחות במרחב.

ברצועת עזה קיימים לא מעט גורמים מרסנים בשטח. אלפי בני אדם צפויים להיענות לקריאות חמאס והוועדה המארגנת ויגיעו למספר נקודות לאורך הגבול, מהדרום לצפון הרצועה. מערך גדול שהוכן מבעוד מועד אמור לרסן ולמנוע עימותים קשים על הגבול. הכוונה של חמאס היא לא לייצר חוויה אלימה על הגבול. מדובר בשני גורמים מרסנים: הראשון - חודש הרמדאן והצום. השני - חלוקת הכסף לפני מספר ימים על ידי השגריר הקטרי שאמורה לסייע בהרגעת השטח.

ראשי חמאס בעצרת בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
הנהגת חמאס תרסן? סינוואר והניה | צילום: חדשות
צעדת המיליון בעזה, אשתקד (צילום: חדשות)
צעדת המיליון בעזה, אשתקד | צילום: חדשות
_OBJ