מכלית נפץ במפרץ הפרסי (צילום: רויטרס, חדשות)
סעודיה: מיכליות נפט הותקפו במפרץ | צילום: רויטרס, חדשות

שר האנרגיה הסעודי אישר הבוקר (שני) ששתי משלוחי נפט מערב הסעודית הותקפו אתמול ב"פעולת חבלה" בשטח הימי של איחוד האמירויות במפרץ הפרסי. לדבריו, אחת המיכליות שנפגעו הייתה בדרכה לספק נפט ללקוחות אמריקנים. לא היו נפגעים במקרה. התקרית מתרחשת בצל המתיחות החריפה בין כוחות צבא ארה"ב לאירן במפרץ הפרסי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הודעה רשמית של סעודיה, מיכליות הנפט היו בבעלות חברה בבעלות סעודית שמוכרת בדרך קבע נפט ללקוחות בארצות הברית. ההודעה צוטטה בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי הדיווחים, לא היו נפגעים או דליפה של נפט במתקפה. עם זאת, בסעודיה מסרו כי נגרם נזק רב למיכליות.

במשרד החוץ הסעודי מסרו, בעקבות המקרה, שההתקפה על מיכליות הנפט היא "איום מסוכן לביטחון הבין-לאומי ולחופש השייט באזור". סעודיה הביעה תמיכה באיחוד האמירויות על רקע ההתקפה, כך לטענתם, של ספינות הנפט סמוך לנמל פוג'יראט.

בינתיים באירן, הדיווחים על המתקפה בנמל פוג'יראט תפסו כותרות ראשיות ועוררו סערה מדינית. במשרד החוץ בטהרן הגדירו את התקרית אתמול "מדאיגה ואיומה". באירן קראו לפתוח בחקירה בינלאומית: "לתקריות כאלו יש השפעה שלילית על חופש השייט והביטחון באזור". בטהרן הזהירו כי על מדינות האזור לחשוש מפני "מזימות של סוכנים חיצוניים".

אתמול, באיחוד האמירויות אישרו ש-4 מיכליות נפט מסחריות הותקפו ב"מבצע חבלה" סמוך למים הטריטוריאליים של המדינה. הרשויות באיחוד האמירויות לא סיפקו פרטים נוספים על המתקפה.

משמרות המהפכה: "אם ארצות הברית תבצע מהלך - נכה בראשם"

מפקד בכיר במשמרות המהפכה האירניים הגיב אתמול לאיומים שנשמעו מצד ארצות הברית והמתיחות הגוברת מול וושינגטון, והזהיר: "אם האמריקנים יעשו מהלך - נכה בהם בראשם". מפקד משמרות המהפכה סלאמי אמר מוקדם יותר: "לארה"ב אין את היכולת להכריז מלחמה, נושאות המטוסים שלהן אינן חסינות".

מפקד תחום התעופה והחלל במשמרות המהפכה, אמירלי חאג'יזאדה, צוטט בסוכנות הידיעות האירנית: "נושאת מטוסים שיש לה לפחות 40-50 מטוסים עליה, וכ-6,000 כוחות בתוכה היוו איום רציני עלינו בעבר", אמר. "עכשיו, האיומים האלה הפכו להזדמנויות מבחינתו".

בנוסף, על פי סוכנות הידיעות Fars, סלאמי השתתף בפגישה סגורה הבוקר, שם דיווח על תכניותיו בתקופה הקרובה. הגנרל סלאמי אמר ששיגור נושאת המטוסים לאזור היא אקט של "מלחמה פסיכולוגית" בה ארצות הברית מבקשת להפחיד את העם האירני.

"המצב קשה, הלחץ עלינו חסר תקדים"

נשיא אירן חסן רוחאני נאם הלילה והגדיר את הלחץ האמריקני על מדינתו כ"חסר תקדים". לפי ציטוטים שפורסמו בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה, רוחאני אף תיאר את מצבה של אירן כקשה יותר מתקופת המלחמה עם עיראק בתחילת שנות השמונים.

לפי סוכנות הידיעות האירנית IRNA, רוחאני אמר: "היום, לא נוכל להגיד בבירור אם התנאים טובים או גרועים יותר מאשר בתקופת המלחמה, אבל אז לא היו לנו בעיות עם הבנקים וייצוא וייבוא הנפט. אז היו עלינו סנקציות רק על קניית נשק". רוחאני הוסיף: "הלחץ על ידי אויבינו משקף מלחמה חסרת תקדים בהיסטוריה של המהפכה האיסלאמית".

נשיא אירן קרא לגופים הפוליטיים לשמור על אחדות, לאור התסיסה המתגברת בשל המצב הכלכלי הקשה במדינה. "יש לי תקווה לעתיד ואמונה שנוכל להתגבר על התנאים הקשים ולשמור על איחוד בתוכנו", אמר.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר הלילה לרשת CNBC האמריקנית כי "ארצות הברית מכינה את צבאה ואת הכלים הדיפלומטיים על מנת שלנשיא טראמפ יהיו מספר אופציות למקרה שהאירנים יעשו החלטות גרועות. אולם, הבית הלבן ישמח לקבל שיחה מאירן על מנת ליישר את ההדורים".

פומפאו הוסיף והבהיר: "מטרתנו אינה מלחמה, אלא שהמשטר האירני ישנה את התנהגותו. במשטר האירני מבינים שהסנקציות פוגעים בהם, הלחץ מכוון להנהגה האירנית".