כלי תקשורת בסוריה דיווחו אמש (שישי) כי "מטרות אויב" שהגיעו מכיוון ישראל תקפו אתרים סמוך לדמשק, בהם נמל התעופה בבירה. מקור צבאי סורי מסר כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו ויירטו מספר טילים. מידת הנזק וכמות הנפגעים טרם התבררה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הפרסומים בסוכנות הידיעות סאנא, התקיפה נעשתה באזור אלכיסווה, מדרום-מערב לבירה, המוכר כמרכז פעילות של כוחות חיזבאללה ואירן. במקום אירעו מספר תקיפות בשנה האחרונה. עוד דווח כי פיצוצים נשמעו באזור נמל התעופה הצבאי אלמזה בבירה. במרכז הסורי לזכויות אדם מסרו כי יעדי התקיפה הם אתרים שבהם פעילים אנשי משמרות המהפכה.

בטלוויזיה הסורית דווח מפי גורם צבאי כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו ותקפו "מטרות עוינות שהגיעו מכיוון ישראל והפילו כמה מהם". תושבים באזור העידו כי שמעו הדי פיצוצים עזים. טרם ידוע אם יש נפגעים או נזק ובישראל טרם הגיבו לדיווחים.

התקיפה אמש מגיעה על רקע מתיחות גוברת בין אירן לבין ארה"ב בשבועות האחרונים. השבוע הכחיש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ידיעה לפיה בכוונתו לשלוח 120 אלף חיילים למזרח התיכון, אך הזהיר כי כאשר יבצע מהלך כזה, ישלח "הרבה, הרבה יותר חיילים". עם זאת, טראמפ הצהיר כי הוא מקווה שלא תתפתח מלחמה בין המדינות. במקביל איים יועצו של נשיא אירן רוחאני כי ארה"ב "רצתה עסקה טובה יותר, אבל במקום זאת תקבל מלחמה".

אמש אמר גורם רשמי בוושינגטון כי האמריקנים "יושבים וממתינים ליד הטלפון" כדי לשוחח עם טהרן, אך אלו לא מתקשרים. "על האירנים לסגת מההסלמה ולהגיע לשולחן המשא ומתן".

צילומי לויין מבסיס חמה בסוריה, אפריל 2019 (צילום: ISI ImageSat International, חדשות)
תוצאות התקיפה האחרונה בסוריה | צילום: ISI ImageSat International, חדשות

לפני כחודש וחצי דווח בסוריה על פיצוצים עזים סמוך לנמל התעופה הבינלאומי שבעיר חלב. לפי הדיווחים, במהלך התקיפה, שיוחסה במהרה לישראל, הופסקה אספקת החשמל בחלקים נרחבים בעיר. בנוסף, דווח כי שדה התעופה T-4 שממוקם כ-60 ק"מ מערבית לעיר תדמור, והותקף בעבר על ידי ישראל - הופצץ גם כן.

כבר בבוקר לאחר מכן אי-העמימות נמשכה כשממלא מקום שר החוץ ושר המודיעין ישראל כ"ץ אישר בריאיון לרשת ב' כי ישראל היא זו שאחראית לתקיפה בסוריה. "לפי מה שהאירנים יודעים - זו ישראל שתקפה הלילה", אמר כ"ץ.

בכלי התקשורת בסוריה האשימו אז את ישראל בתקיפה האווירית. על פי הדיווחים, יעד התקיפה היה מחסני נשק אירניים. סוכנות הידיעות הסורית הודיעה כי המדינה "תחת מתקפה" וכי מערכות ההגנה האוויריות הופעלו והצליחו ליירט כמה טילים.