מיכלית נפט בוערת (צילום: AP, חדשות)
מיכלית הנפט שהותקפה בשבוע שעבר | צילום: AP, חדשות

יומיים וחצי לאחר המתקפה המסתורית במפרץ הפרסי, האשים הלילה (בין שבת לראשון) יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן את אירן בתוקפנות ובחרחור מלחמה באזור. "אנחנו לא מעוניינים בעימות צבאי, אך לא נהסס להגן על הריבונות הסעודית", הזהיר הנסיך. במקביל, כ-100 חיילי קומנדו בריטיים יישלחו למפרץ בעקבות המתיחות.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בראיון לעיתון א-שרק אל-אווסט קבע בן סלמאן כי טהרן היא שעומדת מאחורי התקיפה של שתי מכליות הנפט ליד מיצרי הורמוז בחמישי האחרון. גם ארה"ב הטילה בימים האחרונים על אירן את האחריות למתקפה, ובאירן בתגובה הכחישו נחרצות. "הקהילה הבין-לאומית חייבת לעמוד בתקיפות אל מול האגרסיביות האירנית", קבע יורש העצר בראיון הלילה.

יורש העצר קשור במות העיתוני (צילום: רויטרס, חדשות)
"נגן על ריבונותינו". בן סלמאן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"המשטר באירן התייחס בחוסר כבוד לראש ממשלת יפן בעת ביקורו בטהרן, ובזמן ששהה שם הם הפציצו את המכליות, אחת מהן של היפנים", טען בן סלמאן. "הממלכה הסעודית איננה מעוניינית במלחמה אזורית, אך לא תהסס לטפל בכל איום על אזרחיה, ריבונותה או האינטרסים החיוניים שלה".

בנושא אחר, בן סלמאן התייחס בראיון גם לרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בשגרירות המדינה באיסטנבול. לטענתו, החשודים במעשה הם עובדי ממשלה שפעלו על דעת עצמם. "נמצה איתם את הדין", הבטיח בן סלמאן. "נדרוש שיקחו אחריות על מעשיהם".

בריטניה תשלח כוחות קומנדו למפרץ (צילום: CNN, חדשות)
בריטניה תשלח כוחות קומנדו למפרץ | צילום: CNN, חדשות

במקביל להאשמות של הנסיך הסעודי, דווח הלילה כי כ-100 חיילי מארינס של הצבא הבריטי יישלחו בימים הקרובים לאזור המפרץ, זאת כדי להגן על ספינות קרב בריטיות הנמצאות שם. הכוחות יוצבו בבסיס הבריטי החדש בבחריין. ממשלתה של תרזה מיי הצטרפה לגינויים האמריקנים לאחר התקיפה וקבעה אף היא כי אירן היא זו שיזמה את הפעולה.

גם בארה"ב הפנו אצבע מאשימה כלפי אירן בטענה שהיא זו שאחראית על תקיפת מכלוית הנפט. סרטון שפרסם ביום שישי האחרון הצבא האמריקני, כולל, כך לטענתם, הוכחה לכך שאירן היא האחראית למתקפה. בסרטון נראים, לכאורה, חיילים של משמרות המהפכה באירן מתקרבים על ספינה קטנה לאחת ממכליות הנפט שניזוקו בתקיפה במטרה להזיז ממנה מוקש ימי שטרם התפוצץ ובכך, למעשה, להעלים ראיות למעורבותם במעשה.

גם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו התבטא בנושא ואמר כי להערכת הממשל בוושינגטון, אירן היא אכן זו שאחראית להתקפה. באירן, מנגד, הכחישו את הטענות וכינו אותן "בלתי מבוססות".

ביום חמישי האחרון הותקפו 2 מכליות נפט במפרץ עומאן. אחת מהן, שנשאה כ-75 אלף טון של נפט, טבעה. דובר משרד החוץ האירני התייחס לתקרית וכינה אותה "מחשידה". לדברי מקור אירני נוסף, הדיווחים על התקיפה הגיעו במהלך פגישה של ראש ממשלת יפן עם המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי. בעקבות הדיווחים, הצי הבריטי שמוצב באזור ביקש מהצדדים לגלות איפוק.

טראמפ ובן סלמאן. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ובן סלמאן. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

לפני כחודש שר האנרגיה הסעודי אישר ששני משלוחי נפט מערב הסעודית הותקפו ב"פעולת חבלה" בשטח הימי של איחוד האמירויות במפרץ הפרסי. לדבריו, אחת המכליות שנפגעו הייתה בדרכה לספק נפט ללקוחות אמריקנים, לא היו נפגעים באירוע. התקרית התרחשה בצל המתיחות החריפה בין כוחות צבא ארה"ב לאירן במפרץ הפרסי.

לפי הודעה רשמית של סעודיה, מכליות הנפט היו בבעלות חברה סעודית שמוכרת בדרך קבע נפט ללקוחות בארצות הברית. ההודעה צוטטה בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי הדיווחים, לא היו נפגעים או דליפה של נפט במתקפה. עם זאת, בסעודיה מסרו כי נגרם נזק רב למכליות.

במשרד החוץ הסעודי מסרו בעקבות המקרה, שההתקפה על מכליות הנפט היא "איום מסוכן לביטחון הבין-לאומי ולחופש השייט באזור". סעודיה הביעה תמיכה באיחוד האמירויות על רקע ההתקפה, כך לטענתם, של ספינות הנפט סמוך לנמל פוג'יראט.