לא מחכים לטראמפ: רגע לפני שתוכנית השלום של נשיא ארה"ב יוצאת לדרך בוועידה הכלכלית שצפוייה להתקיים בשבוע הבא בבחריין, נראה שעסקים רבים באזור לא ממתינים לסדנה אלא בוחרים לפעול לשינוי המציאות הכלכלית בשטחי הרשות בכוחות עצמם. אחת הדוגמאות לכך היא חברת 'מלאנוקס' הישראלית שמעסיקה כבר היום עובדים פלסטינים המתגוררים בשטחי הרשות.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוראד טחבוב, מהנדס פלסטיני מרוואבי המועסק בחברת הטכנולוגיה שמייצרת שבבי מחשבים, התראיין לסוכנות הידיעות רויטרס וסיפר על התקווה הגדולה שמעניקה לו העבודה במקום: "אנו רק רוצים הזדמנות, אנו רוצים שיאמינו בנו, גם עזה יכולה לספק שירותים עסקיים לשוק הבינלאומי - הנה, יש לנו הוכחות".

לדברי מנכ"ל 'מלאנוקס' איל וולדמן, "אנו מאוד גאים שהעובדים הפלסטינים שלנו הרוויחו עבור החברה בערך 2.5 עד 3.5 מיליון דולרים, אנו גאים שיש להם תנאים שווים לכל העובדים בחברה. אני חושב ש-30 עד 40 אלף דולרים לעובד בגדה או ברצועת עזה - זה הרבה מאוד כסף".

במסגרת מכירת החברה לספקי השבבים האמריקנים Nvidia Corp תמורת 6.9 מיליארד דולרים, ייהנו כלל עובדיה, הן הישראלים והן הפלסטינים, מצמיחה משמעותית. כמו כן, על פי ההערכות, כ-3.5 מיליון דולרים מתוך סכום המכירה הכולל יגיעו ליותר מ-100 מהנדסים פלסטינים מהרשות שמועסקים בחברה.

'מלאנוקס' היא רק אחת מהחברות הישראליות הרבות ששמו להן למטרה להילחם בקיפאון המדיני והכלכלי ברשות הפלסטינית. במסגרת מאבקן, מעדיפות אותן החברות להעסיק עובדים פלסטינים ולא לעבוד עם חברות זרות ממדינות כמו הודו או אוקראינה, על אף שאלה יכולות לספק להן עובדים משלהן במחירים דומים.