רה"מ הפלסטיני, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
"לתכנית של טראמפ אין שום פרטנר" | צילום: AP, חדשות

בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקיד, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית מוחמד אשתייה האשים את ארה"ב בהכרזת מלחמה כלכלית על העם הפלסטיני. אשתייה גם התייחס לתוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ואמר כי היא "נולדה מתה": לדבריו, לטראמפ אין פרטנר בצד הפלסטיני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ישראל היא חלק מהמלחמה הפיננסית שארה"ב הכריזה עלינו", אמר אשתייה. "כל המערכת מנסה לדחוף אותנו להיכנע ולהסכים לתוכנית שלום בלתי מקובלת. זו סחיטה כלכלית ואנחנו דוחים אותה". עוד הוסיף אשתייה שלנשיא טראמפ ולתכנית השלום שלו "אין פרטנר פלסטיני, אין פרטנרים בעולם הערבי, ואין פרטנרים באירופה".

אשתייה, כלכלן שהוסמך בבריטניה, נכנס לתפקידו כראש הממשלה בתקופה קשה במיוחד: הרשות עומדת בפני משבר כלכלי לאחר שממשל טראמפ חתך מהתקציב מאות מיליוני דולרים שיועדו לתמיכה באונר"א, סוכנות האו"ם שמסייעת לפליטים פלסטינים. גם ישראל עצרה את העברת המסים לרשות, בתגובה לתגמול שהרשות מספקת למחבלים.

"זו בושה, מה שקרה לי לא יקרה לאף נשיא אחר", טראמפ (צילום: AP, חדשות)
ארה"ב הכריזה עלינו מלחמה כלכלית | צילום: AP, חדשות

בגלל אובדן מקורות ההכנסה העיקריים, החלה הרשות הפלסטינית לשלם חצאי משכורות לעשרות אלפי עובדיה, צמצמה את השירותים החברתיים שהיא מספקת והגדילה את היקף ההלוואות. על פי דוח של הבנק העולמי, הגירעון של הרשות צפוי לעלות מ-400 מיליון דולר ליותר ממיליארד דולר בשנה הבאה.

עם זאת, ברחאיון טען אשתייה שהעם הפלסטיני לא רוצה בשקט כלכלי, אלא בסיום הכיבוש: "אי אפשר לחיות בשמחה תחת כיבוש". על כן, טען אשתייה שהוא ידחה מכל וכל את תכנית השלום של טראמפ, אשר על פי דיווחים אינה כוללת הקמת מדינה פלסטינית. "אנחנו לא רוצים ישות אוטונומית, אנחנו רוצים מדינה ריבונית", אמר.

לפתח חקלאות ולהפחית את התלות הכלכלית בישראל

אשתייה טען כי במצב הנתון אין מה לשאת ולתת עם האמריקנים, לאחר שעשו כל כך הרבה צעדים לטובת ישראל, ובפרט הכירו בירושלים כבירת ישראל. כל תוכנית שתתעלם מהדרישות הפלסטיניות העיקריות, לפי אשתייה, תידחה בכל מקרה על ידי הקהילה הבינלאומית.

בראיון פרש אשתייה את תכניותיו לכהונה הקרובה. בין השאר יבקש לפתח את החקלאות הפלסטינית, את הסקטור הכלכלי והחינוכי, וינסה למצוא דרכים להפחית את התלות הכלכלית של הרשות הפלסטינית בישראל.אחת הדרכים להפחית את התלות הכלכלית, על פי אשתייה, תהיה ייבוא של דלקים מירדן ואפילו הנפקת מטבע פלסטיני. בנוסף, אשתייה טען שהרשות תחפש גב כלכלי אצל תורמים ערביים ואירופאים.