עזה, תמונת מצב: ברצועה נערכו היום (שלישי) הלוויותיהם של הרוגי העימותים על הגדר אתמול. ביום שאחרי, קשה לחלץ מפיהם של תושבי הרצועה ביקורת על התנהלות הנהגת חמאס, ששלחה את אותם מפגינים אל הגדר, והביקורת העיקרית מופנית לישראל. בשיחה ל"שש" עם עודד בן עמי, הביא העיתונאי העזתי עדנאן אבו-עודה תמונת מצב עדכנית מבפנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 "יום קשה, יותר מ-60 הרוגים, 2700 שנפצעו, חלק מהם בצורה קשה מאוד", סיפר. "יום של שפיכות דמים אמיתית כמו מלחמה, וזה קשה, זה יוסיף עוד סבל למצב פה בעזה. עזה במצור, אין עבודה, אין שום דבר. אחוז האבטלה עומד פה על 50%. המים, החשמל, אף אחד לא יכול לנוסע החוצה מעזה".

לדבריו, ההפגנות אתמול היו הוצאת קיטור של הרחוב הפלסטיני, ואם אתמול לא עשרות האלפים לא היו מגיעים לגדר, זה היה קורה ממילא בעתיד הקרוב: "אני לא אדבר על מנהרות כי איני דובר חמאס, אבל אני אגיד לך משהו -אם הפיצוץ לא היה אתמול אני חושב שהיה עוד שבוע או שבועיים אם לא יהיה פתרון אמיתי לבעיית האנשים פה בעזה, הבעיה אינה רק פוליטית".

הדגיש את המצוקה האזרחית בעזה. ארכיון (צילום: החדשות)
עוני, רעב וביוב ברחוב. רצועת עזה, ארכיון | צילום: החדשות

"אתה עכשיו רואה בעזה אנשים אוכלים מהזבל, זה לא קרה מ-1967", הוסיף. "המצב מדרדר בצורה דרמטית, ואני חושב - בלי להאשים את כל הצדדים, פה ושם - שחייבים לעשות תפנית דרמטית שניתן לאנשים האלה תקווה, שיהיה להם ביד משהו להפסיד. אבל להמשיך ככה, בבית הסוהר הגדול הזה, אם יש לך מיליון דולר בעזה ויש לך דולר אחד - זה אותו דבר. זה לא משנה כלום. מה זה מיליון דולר או זהב בבית כלא? זה לא ישנה את המצב, בכלל".

"אני חושב שחייבים להסתכל על מצב שיש שני מיליון איש, והשכנים של מדינת ההייטק הגדולה בעולם - אין להם מים לשתות", ציין. "זה דבר ראשוני, חייבים לשנות את המצב שלהם. תנו להם הזדמנות אחרת. שלוש מלחמות בעזה הרגו אלפי אנשים, הרסו אלפי בתים. המצב יוסיף להיות קשה".