איך הגיבה סוריה להצעה?
אסד. מחמם יחסים עם אירן | צילום: חדשות

נשיא סוריה בשאר אסד הכריז אמש (רביעי) כי אין בשטח מדינתו בסיסים אירניים – אולם הוסיף כי במידת הצורך, לא יהסס להתיר לכוחות אירניים להקים כאלה בשטחה. כשנשאל אם ביקש מחיזבאללה לעזוב כליל את ארצו, השב אסד: "הקרב הוא ארוך, והצורך בכוחות הצבאיים הללו יימשך עוד זמן רב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הנשיא הסורי המשיך ואמר כי עמדת הממשל היא תמיכה בכל סוג של התקוממות, "בין אם נגד טרוריסטים ובין אם נגד כוחות כובשים, ללא קשר ללאומיות שלהם". לדבריו, בין הכוחות הכובשים הללו ניתן למנות את האמריקנים, הצרפתים, הטורקים והישראלים.

"לא נפסיק להילחם נגד טרוריסטים, ולא נפסיק להגיב לישראל - במסגרת היכולות העומדות לרשותנו", הצהיר אסד. בראיון לרשת "אלעלאם" האירנית הוסיף ואמר כי טרם החליט אם המצב בדרום סוריה ייפתר בדרכי שלום או באמצעות לחימה. לדבריו, "אנו נותנים להליך הפוליטי הזדמנות, אולם אם הוא ייכשל – השחרור מוכרח להיות בכוח". אסד טען כי מי שפוגעת באפשרות הזו היא ישראל, ש"תומכת בטרוריסטים כדי למנוע כל הסכם או פתרון של שלום".

בסוף השבוע אמר אסד כי ישראל ורוסיה לא מתואמות צבאית בסוריה, ומלחמת האזרחים במדינה תסתיים תוך שנה לכל היותר. בריאיון בעיתון הבריטי "מייל און סאנדיי" הפציר בכל הכוחות שאינם של רוסיה ואירן - לסגת מארצו מוקדם ככל האפשר. "סוריה היא מדינה מאוד עצמאית מבחינה פוליטית. אנחנו דואגים לאינטרסים שלנו - ואנחנו לא בובות של אף אחד", ציין אסד. "רוסיה נלחמת למען החוק הבינלאומי, הערכים שלהם הם לא התערבות או כפייה – הם אף פעם לא ניסו להכתיב לנו דברים גם אם היו בינינו חילוקי דעות, וזה הגיוני שיהיו כאלה בזמן מלחמה. ההחלטות לגבי מה קורה בסוריה - הן של סוריה בלבד", טען הנשיא הסורי.

אירן במוקד, רה
פוטין ונתניהו. "לא מתואמים" | צילום: רויטרס, חדשות

"רוסיה לעולם לא תיאמה נגד סוריה – פוליטית או צבאית", הוסיף אסד. "איך הם יכולים לתמוך בצבא הסורי ובמקביל לייצר תיאום עם האויבים כדי להרוס את הצבא שלנו? הם לא ידעו על המטרות לפני המתקפות". כשנשאל מדוע מוסקבה לא מספקת לצבא סוריה את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300, השיב אסד כי מדובר "בנושא צבאי ועל כן הוא מנוע מלהתייחס לכך".

לדבריו, המערב הוא האשם בכך שהמלחמה עדיין מתחוללת בארצו. "אנחנו נלחמים בטרוריסטים, ואותם טרוריסטים נתמכים בידי ממשלת בריטניה, צרפת, ארה"ב והבובות על חוט שלהן. הנוכחות הזאת היא לא חוקית, זאת פלישה והפרה של הריבונות הסורית. הם לא מקבלים מישהו עם נקודת מבט אחרת. תוך פחות משנה אפשר לסיים את הסכסוך, זה לא מסובך", ציין. "מה שהפך אותו למסובך זאת ההתערבות החיצונית. ככל שאנחנו מתקדמים - הטרוריסטים מקבלים יותר תמיכה מהמערב". הוא הוסיף כי הנוכחות הרוסית והאירנית מבורכת, משום שהיא מתקיימת בהזמנת דמשק.