תקיפה בסוריה: הטלוויזיה הסורית דיווחה הלילה (שלישי) על מתקפת טילים אל עבר בסיס חיל האוויר "שעיראת" בסמוך לחומס. על פי הדיווחים כוחות ההגנה האווירית הסוריים יירטו את הטילים, 6 במספר, והפילו אותם. במקביל דיווח חיזבאללה כי מתקפה נוספת שכללה שלושה טילים שוגרה אל עבר שדה התעופה "דומייר", צפון מזרחית לדמשק. על אף שעוד לא ידוע מה הרקע למתקפה או מי יזם אותה, הדיווח מוסיף למתיחות הרבה באזור על רקע התקיפות האחרונות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח באתר החדשות הלבנוני "א-נשרה", ישראל היא האחראית לתקיפתם של הבסיסים בסוריה. לפי הדיווח, שלושה מטוסי קרב שיגרו את הטילים מהמרחב האוויר שמעל לבנון. לאחר הדיווחים של הטלוויזיה הממלכתית הסורית על מתקפת הטילים הוציא הפנטגון הודעה בה הוא מכחיש מעורבות במתקפה: "אין שום פעילות של צבא ארה"ב באזור הזה לפי שעה", הודיע אריק פהון, דובר מטעם גוף הביטחון האמריקני. "אין לנו פרטים נוספים בשלב זה". 

אתמול, גברה ההערכה במערכת הביטחון כי אירן תגיב לתקיפה הישראלית בסוריה באמצעות כוח "אל קודס" של משמרות המהפכה האירניים והעומד בראשו - קאסם סולימני. לפי הערכות, לא מן הנמנע שהתקיפה תגיע מאדמת סוריה.

ההערכה כי אירן תגיב לתקיפה התחזקה לאחר הפרסום ב"ניו יורק טיימס" לפיו בכיר ישראלי הודה בתקיפת אנשי צבא אירנים. בישראל שומרים על כוננות גבוהה ודריכות בגבולות סוריה ולבנון, בייחוד לאחר התבטאותו של סגנו של נסראללה, שאמר: "צריכה להיות תגובה כלשהי של אירן על ההרג המכוון ב-T4 כדי למנוע מישראל לקבוע כללי משחק חדשים בסוריה", אמר. "כיוון שהבעיה היא בתוך סוריה, ההנחה היא שהתגובה תהיה מתוך סוריה. באשר לפרטים, לגבולות ולעיתויה של התגובה- אלה דברים שיקבעו האיראנים".

גם בשבת: דיווחים על תקיפה של בסיס אירני בסוריה

אחרי מתקפת הטילים בשבוע שעבר של מעצמות המערב נגד שורת יעדים של משטר אסד, כלי תקשורת בערבית דיווחו ביום שבת האחרון כי כלי טיס שזהותו לא ידועה תקף מחסנים של מיליציה אירנית בסוריה ובמקום נשמעו פיצוצים. לפי הדיווחים, התקיפה בוצעה באזור חלב בצפון המדינה.

הבסיס שהופצץ בסוריה בשבוע שעבר
הבסיס שהותקף בסוריה | צילום:

ברשת סקיי בערבית דיווחו כי בעקבות התקיפה אירע פיצוץ באזור ג'בל עזאן מדרום לחלב במחסנים שבהם משתמשת מיליציה אירנית הפועלת בסוריה ומסייעת לכוחות אסד. במרכז הסורי לזכויות אדם דיווחו על פיצוץ עז שנשמע באזור כפרי הנמצא בשליטת משטר אסד דרומית לחלב, אך אמרו כי אין מידע לגבי הגורם לפיצוץ או המטרה שהותקפה.

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה התייחס ביום שישי לתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה, במהלכה נפגע שדה התעופה T4 במחוז חומס ואמר כי מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל". בנאום שנשא בפני תומכיו ברובע דחייה בלבנון הוסיף נסראללה כי "ישראל נכנסה למלחמה ישירה עם אירן".

לדבריו, "ישראל לא מכירה את אירן" וההערכות בירושלים על היכולות הצבאיות של אירן "אינן נכונות". "הישראלים צריכים לדעת שהם בעימות פנים אל מול פנים באירן. טהרן לא חלשה, וישראל הכניסה את עצמה לנקודת מפנה".