הכוחות הרוסיים יעזבו? פוטין ואסד (ארכיון)
פוטין ואסד, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בצל האיום בתקיפה אמריקנית, פוטין ואסד משנים את היערכות הכוחות באזור המתקפה הכימית: רוסיה פרסה כוחות משטרה צבאית בעיר דומא שבסוריה, כך דיווחו הבוקר (חמישי) כלי תקשורת מקומיים. ברוסיה ציטטו את הודעת משרד ההגנה הרוסי לפיה "הכוחות מבטיחים את השמירה על הסדר והביטחון באזור", בו דווח בסוף השבוע על מתקפה כימית אותה סוריה ורוסיה מכחישות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במהלך הימים האחרונים, לפי טענות הרוסים, כוחותיו של אסד הצליחו להשתלט באופן מלא על העיר שהייתה מעוז המורדים האחרון במזרח מחוז ע'וטה הסמוך לדמשק. "דגל המדינה שהונף מעל בניין בדומא מסמל את ההשתלטות על האזור", ציין יורי יבטושנקו, האחראי על המרכז הרוסי לשלום ולפיוס באזור.

השינויים האחרונים בע'וטה מתרחשים על רקע המחלוקת בין המערב לרוסיה וסוריה סביב המתקפה הכימית שאירעה לכאורה בדומא לפני כשבוע, שבמסגרתה נהרגו כ-150 בני אדם. ההיערכות המחודשת באזור מקשה על הניסיון הבינלאומי לחקירת האירועים ולהבנה אם אכן נעשה שימוש בנשק כימי מצד הצבא הסורי אל מול אזרחים.

צוללת בריטית (ארכיון)
צוללות בריטיות בדרך לסוריה | צילום: רויטרס

גם המערב מתכונן לאפשרות של תקיפה בשטח סוריה: צוללות בריטיות קיבלו הנחיות להיכנס לטווח ממנו יוכלו להפציץ את סוריה, כך דיווח אמש הדיילי טלגרף הבריטי. עם זאת, ראש הממשלה הבריטית תרזה מיי הבהירה כי טרם החליטה אם תיקח חלק בתגובה הצבאית, וציינה כי מדובר בשיפור עמדות לקראת פעולה מהירה במקרה הצורך.

מוקדם יותר אמרה דוברת הבית הלבן כי הנשיא טראמפ עדיין בוחן מספר אפשרויות תגובה למתרחש בסוריה מלבד תקיפה צבאית, והחלטה סופית בנושא טרם התקבלה. לדבריה, רוסיה הוכיחה כי היא "שחקן רע" - אבל בארה"ב מקווים כי הדבר ישתנה. לדבריה, רוסיה נכשלה בהבטחת העובדה שסוריה תיפטר מכל הנשק הכימי שלה.