16 שנים חלפו מאז שמוחמד וסלאח (שמות בדויים) שוחררו על ידי צה"ל ממרתפי העינויים של הרשות הפלסטינית, לאחר שנחשדו כמשתפי פעולה עם ישראל. כעת הם זוכים למעט צדק, לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים פסק שהרשות תפצה אותם ב-13 מיליון שקלים על שלילת החופש שלהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העדויות שלהם מהכלא מחרידות, מתארות מסכת עינויים לא אנושית. "שברו לי זכוכיות על הראש, עקרו לי שיניים, שברו לי אותם, עשר שיניים הלכו לי", מספר סלאח. "מביאים צינור ניילון, שורפים אותו ומטפטפים עליך ניילון, פשוט שורפים אותך".

"שמו אותי בתוך ארון", מוסיף סלאח . "בארון הזה ישבתי שבועיים. בגודל של 60 על 80, לוקחים חוט נחושת, שמים אותו בתוך איבר המין של הבן אדם, ומדליקים עליו אש מבחוץ".

המערכת הביטחון מעריכים שהמצב השתנה
המערכת הביטחון מעריכים שהמצב השתנה | צילום: החדשות

"אם לא הודית", מספר מוחמד. "אז השיטה המנצחת: שמים בקבוק קוקה קולה מזכוכית, הראש שלו שבור ומושיבים אותך על הבקבוק. משנת 96 עד היום יורד לי דם".

את מאבקם המשפטי נגד הרשות מלווים עורכי הדין ברק קדם ואריה ארבוס. "אנחנו מנהלים את התיק הזה במשך שנים רבות, עדיין כל פעם שאני שומע את האנשים האלה מדברים אני על סף דמעות", מספר ארבוס. "אני שמח שבית המשפט הבין את המצוקה הכלכלית והגופנית הנוראית שעברו התובעים".

"פשוט שורפים אותך" | צילום: החדשות

יש לציין, כי מדובר על תקופה של לפני כמעט 20 שנה. מאז מערכת המשפט והכליאה של הרשות הפלסטינית השתנו מאוד וגורמים ביטחוניים בישראל מעריכים שמעשים בעוצמה ובהיקף כזו כבר לא מתרחשים. בינתיים התובעים בישראל מקווים שהמדינה תדע לגבות את הכסף מהרשות, ואם צריך גם באמצעות קיזוז מכספי המיסים.