תקיפה בסוריה, ארכיון (צילום: חדשות)
תקיפה בסוריה, ארכיון | צילום: חדשות

אחרי מתקפת הטילים לפנות בוקר של מעצמות המערב נגד שורת יעדים של משטר אסד, דיווחו אמש (שבת) כלי תקשורת בערבית כי כלי טיס שזהותו לא ידועה תקף מחסנים של מיליציה אירנית בסוריה ובמקום נשמעו פיצוצים. לפי הדיווחים, התקיפה בוצעה באזור חלב בצפון המדינה. מנגד, טוענים כלי תקשורת אחרים כי כלל לא התרחשה תקיפה, וכי מערכות ההגנה הופעלו בטעות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפי דיווח ברשת סקיי בערבית, בעקבות התקיפה אירע פיצוץ באזור ג'בל עזאן מדרום לחלב במחסנים שבהם משתמשת מיליציה אירנית הפועלת בסוריה ומסייעת לכוחות אסד. במרכז הסורי לזכויות אדם דיווחו על פיצוץ עז שנשמע באזור כפרי הנמצא בשליטת משטר אסד דרומית לחלב, אך אמרו כי אין מידע לגבי הגורם לפיצוץ או המטרה שהותקפה.

בארגון חיזבאללה ובכלי תקשורת נוספים של משטר אסד מכחישים שהבסיס האירני הותקף מהאוויר וטוענים שבמקום אירע פיצוץ של מטענים. לפי חלק מהדיווחים, יחידות ההנדסה של צבא אסד פוצצו בסמוך מטענים שהותירו מאחוריהם ארגוני המורדים שנסוגו. במקביל טען כתב רשת "אל-מיידאין": אין אמת לחדשות שדיברו על הפגזת שטחי אל-קסווה וחלב.

בתוך כך, בארה"ב הזהירו אמש את אסד מפני שימוש נוסף בנשק כימי. סגן הנשיא מייק פנס אמר כי "סוריה תשלם מחיר כבד אם צבאה יבצע מתקפה כימית נוספת". במקביל, פנו ארה"ב, בריטניה וצרפת למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לבצע חקירה על השימוש בכלי נשק כימיים לכאורה על ידי הממשל הסורי.

במהלך ביקורו בפרו התייחס פנס למתקפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד יעדים הקשורים לתכנית הנשק הכימי של משטר אסד ואמר: "הנשיא טראמפ אמר בבירור שארה"ב מוכנה לשאת במאמץ הדרוש כדי לבנות מחדש את ההרתעה שנועדה להבהיר למשטר הסורי ופטרוניו שיהיה מחיר לשימוש נוסף בנשק כימי נגד גברים, נשים וילדים".

ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו לפנות בוקר כשמונה יעדים נבחרים של המשטר הסורי בדמשק בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי אסד נגד המורדים לפני שבוע בדומא. לפי הדיווחים, האתרים שהותקפו היוו את התשתית לייצור נשק כימי במדינה.

המתקפה המשולבת שהתבצעה על ידי שלוש המעצמות הייתה מהאוויר ומהים וכללה כ-100 טילי שיוט שנורו לעבר היעדים. בדרום המדינה הותקף בסיס צבאי באל כיסווה. על פי דיווחים שונים, גם דיווחים ישראליים, השליטה על חלקים מהבסיס עברה למשמרות המהפכה של אירן.

במרחב דמשק היה הריכוז הגדול ביותר של המטרות שהותקפו - ביניהן בסיסי חטיבה 105 של הצבא ובסיסי חיל האוויר אל מאזה ודמייר שעל פי הדיווחים נגרם להם נזק כבד. אתר נוסף שהופצץ נמצא בהר כסיון, שם לפי הדיווחים החלה ההתארגנות לטבח הכימי של צבא אסד בשנת 2013. ככל הנראה שני מרכזים בהם פותחו כלי נשק כימיים באזור דמשק הושמדו גם כן.

מטרה משמעותית נוספת שהופצצה נמצאת במסייף, סמוך לעיר חומס בצפון המדינה. שם על פי הדיווחים עסק משטר אסד בפיתוח כלי לחימה כימיים. "התוקפנות המשולשת היא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי" טענו בטלוויזיה המזוהה עם אסד ושלטונו.