אילו ספרים קרא בכלא? יחיא סינוואר (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא מעוניינים בעימות צבאי" | צילום: רויטרס, חדשות

מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר הבהיר הערב (רביעי) בריאיון כי ארגון חמאס "לא מעוניין בהידרדרות לעימות צבאי" עם ישראל. לאורך היום התרחשו מספר תקריות ירי מתוך הרצועה לעבר כוחות צה"ל ולעבר מספר בתים בשדרות, מקרים בהם נגרם נזק לבתים ולרכב צבאי. סמוך לשעה 20:00 בוצע ירי לעבר כוח צה"ל סמוך לנירים, ממנו נגרם נזק לרכב צבאי. איש לא נפגע, והכוח השיב באש לעבר מקור הירי. זמן קצר לאחר מכן תקף צה"ל באמצעות טנק שתי עמדות תצפית של ארגון חמאס בדרום הרצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

סינוואר התראיין ברשת אל ג'זירה והודה שחמאס ומצרים הגיעו להבנות כדי למנוע הידרדרות ברצועה, מה שעשוי להוביל תוך זמן קצר לפתיחת מעברים וסיוע הומניטרי גדול ורחב יותר. ‎"חמאס העדיף מחאה לא אלימה מול הגדר על פני ירי טילים", אמר סינוואר בריאיון. "פתיחת השגרירות לא מקובלת, כל העם הפלסטיני מתנגד לה. חמאס מהווה מגן מול העולם הערבי, שחלקו רץ לנורמליזציה עם ישראל. אני קורא לפתח לצאת להפגנות בגדה ובירושלים ולנצח את כל המזימות נגד העם הפלסטיני. רק איחוד פלסטיני יוכל לנצח את העולם כולו".

מספר קליעים פגעו אחר הצהריים בכמה בתים בשדרות, ביניהם גם ביתו של ראש העיר לשעבר אלי מויאל. איש לא נפגע, אך נזק נגרם לבית. מויאל שחזר את רגעי הפגיעה: "הייתי בבית, שמעתי בום ענק, הבית הזדעזע". התושבים בעיר קיבלו הודעה מטעם העירייה על הפגיעה והוסיפו כי הם "ערוכים ומכנים לכל תרחיש". הירי בוצע ככל הנראה מתוך הרצועה לעבר כלי טיס של צה"ל.

הכוננות נותרה בגבול עזה (צילום: החדשות)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה | צילום: החדשות

"חשבתי שזה קסאם", המשיך מויאל. "בגינה יש רסיסים, זה מרגיז ומפחיד מאוד". מוקדם יותר, בתום הערכת מצב ביטחונית, הוחלט להוציא חלק מהכוחות שמאבטחים את היישובים בעוטף עזה. על פי ההערכות, רמת האלימות פחתה יחד עם הסיכוי לאלימות וניסיון לפרוץ את הגדר ולחדור לשטח ישראל. דילול הכוחות נעשה בתוך היישובים ולא במרחב הגדר.

ראש העיר המכהן אלון דוידי אמר אחרי האירוע כי "אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל להגיב במלוא החומרה על ירי הקליעים לעבר שדרות. דין קליע כדין רקטה". עוד הוא הוסיף כי "החמאס הוא הריבון וואחראי לכל המתרחש שם. אני מחזק את מפקדי, קציני וחיילי צה"ל על פעולתם בכל הימים האחרונים ואנחנו יודעים שהם מגנים ושומרים עלינו".

כ-7000 מפגינים לאורך גבול הרצועה (צילום: רויטרס, חדשות)
המהומות ברצועה, שלשום | צילום: רויטרס, חדשות

בתוך כך, המספרים מאחורי הפגנות החמאס על הגדר נחשפים: חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר בריאיון טלוויזיוני כי 50 מתוך 62 הפלסטינים שנהרגו במהלך ההפגנות על גדר המערכת - הם אנשים המשתייכים לארגון. דובר צה"ל בערבית, רב סרן אביחי אדרעי, פרסם את הריאיון של סלאח אל-ברדוויל וכתב בחשבון הטוויטר שלוו כי הוא "חשף את האמת".

בשעות הצהריים ביצע טנק צה"ל ירי לעבר עמדת חמאס בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי לעבר כוח צבאי. אתמול, בזמן שנערכו הלוויות של ההרוגים הפלסטינים, פרסם דובר צה"ל תיעוד של ניסיון פיגוע חדירה נוסף בחסות הפרות הסדר בניסיון להדוף את טענות חמאס על "טבח" שמתחולל בגבול. את הפיגוע סיכלו לוחמים של יחידת "מגלן" שמצאו את המחבלים, פתחו באש והרגו אותם עוד לפני שהצליחו להוציא אותו לפועל. על גופם של המחבלים נמצאו אקדח, מטעני צינור וגם רימונים.