טראמפ והאמין שלך קטאר
טראמפ ואמיר קטאר, ארכיון | צילום: רויטרס

שעות לאחר המתקפה של טראמפ על קטר, בפנטגון משדרים מסרים אחרים: דובר מטעם הפנטגון סירב הערב (שלישי) להשיב לשאלה האם קטר תומכת בטרור ואמר: "אני לא האדם הנכון לשאול אותו בנושא". הדובר ג'ף דייויס הדגיש כי "בשלב זה אין לארצות הברית שום תכנית לשנות את המיצוב והפעולה בקטר". מנגד, שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר טען הערב כי קטר "חייבת להפסיק לתמוך בקבוצות כמו האחים המוסלמים וחמאס, צריך לומר 'די זה די'" - כך דווח ברשת הטלוויזיה "ערבייה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דייויס אף שיבח את תפקוד קטר שמארחת כוחות מצבא ארה"ב על "מחויבותה לביטחון האזור". הדובר ציין: "אני רואה בהם מארחת טובה לבסיס הצבאי החשוב שלנו בעיר עודייד". בפנטגון סירבו להגיב לציוציו של טראמפ מהיום, בהם רמז כי נושא תמיכתה של קטר בטרור עלה במהלך ביקורו בעולם הערבי. נשיא ארה"ב גם הדגיש כי הבהיר לסעודיה ולשותפות אחרות כי יש לבלום את המימון לטרור.

בתוך כך, שר החוץ הקטרי הבהיר כי הנסיכות "מוכנה לנהל דיאלוג כדי לפתור את המשבר עם שכנותיה". השר, שייח' מוחמד בין עבדולרחמן אל-ת'אני, הוסיף: "אנחנו מוכנים לשבת ולדבר. אנחנו מאמינים בדיפלומטיה וגם במאבק בטרור - אנחנו לא מעצמה ולא מאמינים בעימות כדרך לפתור דברים".

בשבוע הבא יתפרסם דוח הפנטגון המלא
עמדת הפנטגון מנוגדת לטראמפ? | צילום: רויטרס, חדשות

טראמפ טען היום כי במהלך הביקור שלו במזרח התיכון הוא הזהיר את עמיתיו שאי אפשר להמשיך לממן אידאולוגיה קיצונית. לדבריו המנהיגים עמם שוחח, הצביעו על קטר כמי שמממנת קיצוניים. בציוץ נוסף כתב: "טוב לראות שהביקור אצל המלך בערב הסעודית ו-50 מדינות נוספות כבר משתלם - הם אמרו שהם ינקטו בקו קשה נגד מימון טרור, וכל השיח הפנה לקטר. אולי זו תהיה תחילת הסוף של זוועות הטרור".

סוכנות הידיעות רויטרס מפרשת את הציוצים כניסיון של טראמפ לקחת קרדיט על הקרע בין המדינות הערביות במזרח התיכון, בשעה שגם בוושינגטון וגם במדינות מערביות אחרות, מנסים למצוא פתרון למשבר.מוקדם יותר היום דיווח ה"פייננשל טיימס" כי קטר שילמה דמי כופר בגובה מיליארד דולרים לארגון אל-קאעידה כדי לשחרר מהשבי כמה מבני משפחת המלוכה - מה שהוביל להחלטתן של מדינות ערביות להודיע על ניתוק היחסים עם המדינה.

אתמול הודיעו במפתיע סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין על ניתוק היחסים עם קטר, זאת בעקבות מה שהוגדר כתמיכה בטרור אסלאמי שפוגע ביציבות באזור. לטענת ה"פייננשל טיימס", הקטרים אולצו לשלם את הכופר בכדי להביא לשחרוררם של 26 בני אדם שנתפסו בעירק ו-50 חיילים שנחטפו בסוריה, מה שהוביל להידרדרות המדינית ביחסים בינה למדינות הערביות. התשלום הועבר לאחד הארגונים הסורים המסונפים לאל קאעידה במהלך חודש אפריל.