בית הכלא בו הותקנו המשרפות (צילום: חדשות 2)
בית הכלא בו הותקנו המשרפות | צילום: חדשות 2

הממשל הסורי מכחיש היום (שלישי) את ההאשמות שהושמעו בארצות הברית על פיהן הותקנו משרפות במתקן כליאה בסוריה שנועד להיפטר מגופותיהם של עצורים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משרד החוץ בסוריה פרסם הצהרה בסוכנות הידיעות הממשלתית לפי המדובר בטענות שקריות. "זה סיפור הוליוודי שאין לו אחיזה במציאות", נכתב בהצהרה.

אתמול האשים ממשל טראמפ את אסד בהקמת קרמטוריום לשריפת גופותיהם של אסירי הממשל. על פי ההאשמות, אלפים כבר הוצאו להורג בתלייה ונשרפו על מנת לטשטש עקבות בכלא הצבאי סיידניה, המרוחק 45 דקות מבירת סוריה דמשק.

מחלקת המדינה האמריקנית שיחררה תמונות שהיו מסווגות עד כה, שם נראים מבנים שלטענתם הותאמו כדי לפעול כמשרפה. סטוארט ג'ונס, הדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר במזרח התיכון, אמר כי "הנשיא אסד הגיע לשפל מוסרי חדש, בתמיכתן של סוריה ואירן".

"מפלצת". אסד (צילום: רויטרס)
אסד | צילום: רויטרס

כלא העינויים של אסד

על פי מחלקת המדינה, מדי יום מוצאים להורג בתלייה כ-50 אסירים בבית הכלא. לאחר מכן, נשלחות גופותיהם לשריפה על מנת לטשטש את עקבות פעולות המשטר. בכלא נכלאו עד כה יותר מעשרת אלפים בני אדם במהלך ששת שנות מלחמת האזרחים במדינה.

כלא סיידניה הינו אותו המתקן עליו הצביע ארגון אמנסטי כבר בתחילת מלחמת האזרחים כמתקן עינויים של ממשל אסד. על פי דוח הארגון, בחמשת החודשים הראשונים של המלחמה מתו במעצר 88 אסירים מתנגדי הממשל, בהם גם עשרה ילדים - חלקם מתחת לגיל 13.

אסד עצמו התכחש לממצאי הדוח, אותו כינה "פייק ניוז". לדבריו, ארגון זכויות האדם פרסם את הדוח ללא הסתמכות על ראיות מוצקות, אלא רק על בסיס ראיונות עם מתנגדיו. "אמנסטי יודעים יותר על סוריה ממני?", תהה אסד בראיון לאתר Yahoo!. "הם לא היו בסוריה, הם מבססים את הדוח שלהם רק על האשמות. אנחנו חיים בעידן של פייק ניוז, כמו שכולם יודעים, אז אי אפשר לסמוך על זה".