עימותים במצרים (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

שוטר מצרי נהרג ושלושה נוספים נפצעו אתמול (שלישי) באירוע ירי בעמדה בדרך למנזר סנטה קטרינה שבסיני. לאחר שגרסאות שונות לארוע פורסמו בתקשורת, הודיע משרד הפנים המצרי כי מדובר בחמושים שפתחו בירי לעבר עמדת הביטחון וכי הכוחות במקום השיבו באש. בארגון דעא"ש לקחו אחריות על המתקפה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע מגיע על רקע מתיחות ביטחונית גוברת במצרים, כשרק בשבוע שעבר הודיע הנשיא עבד אל-פתח א-סיסי על מצב חירום במדינה למשך שלושה חודשים, זאת בעקבות מתקפת הטרור הקטלנית במצרים, בה נהרגו לפחות 45 נוצרים קופטים ונפצעו עשרות נוספים בשתי כנסיות בערים אלכסנדריה וטנטא. בהודעה שמסר בטלוויזיה המצרית, הודיע א-סיסי על הצעדים החדשים בעקבות ההסלמה בפיגועי הטרור.

"סדרת צעדים יינקטו ובראשם הכרזה על מצב חירום שיימשך שלושה חודשים, זאת לאחר ביצוע השינויים המשפטיים והחוקתיים הנדרשים", הכריז הנשיא. זאת, משום שעל פי החוקה המצרית הכרזה על מצב חירום מחייבת את אישור הפרלמנט.

הפיגוע באלכסנדריה (צילום: רויטרס)
הפיגוע באלכסנדריה | צילום: רויטרס

הנשיא אף האשים מספר מדינות, מבלי שנקב בשמותיהן, בכך שתרמו להגברת חוסר היציבות במדינה. "העם המצרי סיכל מזימות ומאמצים של מדינות וארגוני טרור פשיסטיים לנסות ולהשתלט על מצרים", האשים א-סיסי.

יממה לפני כן הודיע דאע"ש כי שני הפיגועים במצרים בוצעו על-ידי מחבלים מתאבדים שנשאו חגורות נפץ ואיים במתקפות נוספות בעתיד. בהודעה שפרסם הארגון נמסרו גם שמותיהם של המחבלים שביצעו את הפיגועים בזמן חגיגות "יום ראשון של הדקלים", חג נוצרי החל ביום ראשון שלפני חג הפסחא.

אבלים במצרים (צילום: רויטרס)
אבלים במצרים | צילום: רויטרס

צמד הפיגועים נחשב למתקפת הטרור הקטלנית ביותר שביצע הארגון אי פעם על אדמת מצרים. בתיעוד מטנטא נראית מקהלת הכנסייה במהלך השירה, כשלפתע נשמע הפיצוץ העז - ואז מחשיך המסך. בפיצוץ הזה נהרגו 30 בני אדם ו-60 בני אדם נוספים נפצעו.