מנהיג דאע"ש כפי שתועד ב (צילום: חדשות)
אל בגדאדי | צילום: חדשות

לקראת התפוררות המדינה האסלאמית? שר ההגנה הרוסי אמר הבוקר (שישי) כי ייתכן וטייסי חיל האוויר הרוסים הצליחו לחסל את מנהיג דאע"ש, אבו בכר אל-בגדאדי. לפי השר סרגיי שויגו, זוהתה פגיעה בפגישה של מנהיגי הארגון סמוך לבירתו א-רקה שבסוריה בחודש שעבר. כעת מתבצע ניסיון אימות של המידע. בקרמלין אמרו מאוחר יותר כי אין עדיין אימות, והנשיא פוטין, כשנשאל על הנושא, סירב להגיב לדיווחים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אל-בגדאדי הוא כינויו של מנהיג דאע"ש, ארגון הטרור שמטיל אימה על חלקים גדולים מעירק ומסוריה והשתלט על חלקים משתי המדינות בעקבות קריסת הממשלים המרכזיים במדינות אלו אחרי הפלישה האמריקנית לעירק ומלחמת האזרחים בסוריה. הארגון הטיל משטר אסלאמי נוקשה במיוחד על האזרחים - כולל הוצאות המוניות להורג. ב-2014 הוא נפצע באורח קשה בתקיפה אווירית אך המשיך לתפקד.

הוא נולד בעיר סמארה בשנת 1971. בצעירותו חבר לכוחות הג'יהאד הסונים במדינה, ועם פלישת הכוחות האמריקנים למדינה בשנת 2003 הצטרף ללוחמי אל קאעידה. במסגרת מאבקו הוא נתפס וריצה עונש מאסר ממושך בכלא אמריקני צבאי, ולימים אף דווח כי הוא חוסל סמוך לגבול עירק-סוריה. שמונה שנים לאחר מכן זכה אל-בגדאדי לגושפנקא רשמית מצד משרד האוצר האמריקני, שהכריז עליו כטרוריסט. זאת לאחר ששני קודמיו בהנהגת הזרוע העירקית של אל קאעידה חוסלו.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
סירב להגיב לדיווחים. פוטין | צילום: רויטרס

הארגון בהוראת אל-בגדאדי קיבל לשורותיו אזרחים זרים, בעיקר מאירופה, שישמשו כלוחמים במזרח התיכון. הממשלות במערב חוששות שאזרחים אלו הם פצצות מתקתקות שיוציאו לפועל פיגועים במולדת שלהם, וזו הייתה אחת הסיבות שכמה ממדינות המערב, בהובלת ארה"ב, החליטו לתקוף מהאוויר מטרות של הארגון. פעילותו הלוחמנית של אל-בגדאדי לאורך השנים זיכתה אותו באחרונה בתואר המיתולוגי "ח'ליף", לאחר שוועדה של חכמי דת מוסלמים סונים קיצונים הכתירה אותו כנציגו עלי אדמות של הנביא מוחמד.