התחדשה הלחימה בעיר תדמור. ארכיון (צילום: רויטרס)
חיילים סורים בתדמור | צילום: רויטרס

שבוע לאחר נסיגת ארגון דאע"ש מהעיר תדמור וכיבושה מחדש על ידי צבא אסד, מצייר אט אט צבא סוריה תמונה של היום שאחרי דאע"ש בעיר העתיקה. עשרות גופות, מקדשים הרוסים ואלפי מוקשים חיכו לסורים שנכנסו לתדמור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

קצין בכיר בצבא סוריה דיווח היום (שבת) כי פעילי דאע"ש הטמינו אלפי מוקשים ברחבי תדמור בטרם נסוגו ממנה. על פי הקצין, תכנן ארגון הטרור להפעיל את כל המוקשים יחד כשייכנס הצבא לעיר, אך לא ידוע מדוע לא הוציא לפועל את התכנית.

עוד תאר הקצין כי הרחובות הראשיים של העיר מולכדו בחומרי נפץ ו-3,00 מוקשים כבר נוטרלו. "כל מבני הממשלה בעיר מקושרים יחד למפקדה של דאע"ש", הסביר. "התכנית הייתה שכולם יתפוצצו יחד ברגע שנכנס לעיר". בשל מלכודה של העיר, לא הורשו מאות התושבים שנמלטו ממנה עם השתלטות דאע"ש לחזור לבתיהם. "אנו פועלים לנטרל 90% מהמוקשים, אך זה אינו פשוט משום שהם קבורים עמוק באדמה", הסביר הקצין.

שער הניצחון יזדקק לשחזור ושיקום (צילום: רויטרס)
שער הניצחון יזדקק לשחזור ושיקום | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום דיווחו כוחות הצבא כי זיהו לפחות 45 גופות עד כה בקבר אחים שנמצא בתדמור. הקבר, בפאתיה הצפון-מזרחיים של העיר, הוא היחיד שנמצא עד כה השבוע ובתוכו נמצאו גופותיהם של אזרחים לצד גופות חיילים בצבא סוריה. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי רבים מהגופות הם של נשים וילדים ושלחלקן נערף הראש.

כתובות גרפיטי על העתיקות ההרוסות

מלבד רחובותיה של העיר, עומדת בפני סוריה המשימה הקשה של שיקום העתיקות בתדמור שרבות מהן הוחרבו על ידי דאע"ש. על אבני המבנים העתיקים רוססו כתובות גרפיטי של פסוקי קוראן ושל מסרים נוספים של הארגון, דוגמת "כבד את האל".

ממקדש בל העתיק שפוצץ על ידי ארגון הטרור בשנה שעברה נותרו רק מספר עמודים, אך מומחה העתיקות במקום הסביר כי ככל הנראה יהיה ניתן לשחזרו, לפחות באופן חלקי. גם שער הניצחון בעיר שנפגע מפעולות דאע"ש יזדקק לשחזור.

בטרם יוכלו להתחיל עבודות השיפוץ והשחזור בעיר העתיקה, יש צורך ראשית כל לפנות את העיר מההריסות. הממשל במוסקבה הודיע כי שלח צוותים לסייע בפעולות החפירה והפינוי וכי כוחות צבא רוסיה אף יסייעו בפעולות ניטרול המוקשים.