דאע"ש בתחומי העיר תדמור. ארכיון
כוחות דאע"ש בתדמור | צילום:

אויבים מרים? אנשי דאע"ש ומשטר אסד מנהלים כבר שנים שיתוף פעולה והגיעו להסכמות ולעסקאות שונות בשדה הקרב ומחוצה לו - כך מדווחת הלילה (שני) רשת סקיי ניוז הבריטית. הדיווח מתבסס על מסמכים סודיים של דאע"ש שהגיעו לידיהם. אחד מאותם שיתופי פעולה נוגע לכיבוש מחדש של העיר תדמור מידי אנשי דאע"ש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, זמן קצר לפני שצבא סוריה כבש מחדש את תדמור, אחרי חודשים של שליטת אנשי המדינה האסלאמית, נשלח ללוחמי דאע"ש בעיר העתיקה מסמך ממטה הארגון: "עליכם להסיג את כל הארטילריה הכבדה מתוך ומסביבת העיר תדמור לא-ראקה".

המסמכים שהגיעו לידי סקיי ניוז הם עותקים של פקודות והוראות שנכתבו בכתב יד ונשלחו ממטה דאע"ש בא-ראקה. בסקיי ניוז מבהירים כי לא ניתן לקבוע בוודאות שהמסמכים אותנטיים, אך מדגישים כי כל ההדלפות הקודמות שהגיעו מאותו מקור התבררו והוכחו כנכונות.

התחדשה הלחימה בעיר תדמור. ארכיון (צילום: רויטרס)
צבא סוריה לאחר הכיבוש מחדש של תדמור | צילום: רויטרס

הסכם סחר: נפט תמורת דשן

רשת סקיי ניוז אומרת כי בשנה וחצי האחרונות שמרה על קשר עם קבוצה של צבא סוריה החופשית שהייתה מוצבת במקור בעיר א-ראקה, ומוצבת כעת מעבר לגבול, בטורקיה. הקבוצה הזאת מפעילה רשת להברחת עריקים מדאע"ש.

כשאחד מאותם עריקים נשאל האם דאע"ש תיאמה את תנועת הכוחות ואת עזיבת האזורים שבהם שלטה עם צבא סוריה, ואפילו עם חיל האוויר הרוסי, הוא ענה בפשטות: "בוודאי". על פי הדיווח, שיתופי הפעולה הללו נמשכים כבר שנים והם כוללים הסכמות על פינוי אזורים שונים, כמו גם הסכמי סחר - נפט תמורת דשן וחומרים כימיים שונים.

עוד עולה מהדיווח כי בדאע"ש החלו לאמן לוחמים זרים לתקוף מטרות מערביות זמן רב הרבה יותר משחשבו תחילה. המידע הזה מאושש ומגביר את החשש במערב מפני רשת של תאי דאע"ש רדומים שפזורה ברחבי אירופה ומתכננת מתקפות טרור נוספות דוגמות הפיגועים בפריז ובבריסל.