הללויתו בבירות (צילום: רויטרס)
נהרג בתקיפה של המורדים? | צילום: רויטרס

בכיר חיזבאללה חוסל על ידי המורדים בסוריה? רשת אל-מנאר של חיזבאללה הודיעה היום (שבת) רשמית כי מתקפה ארטילרית של ארגון אסלאמי קיצוני היא שהובילה למותו של בדר א-דין בדמשק בלילה שבין חמישי לשישי. זמן קצר קודם לכן דווח בלבנון כי א-דין חוסל באמצעות טיל מונחה מתקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"ממצאי החקירה רק מגבירים את נחישותנו להמשיך להילחם בכנופיות הפשע הללו ולהביס אותן", נמסר בהודעת הארגון. "מדובר במערכה אחת נגד הפרויקט האמריקני-ציוני באזור והטרוריסטים האלה הם חוד החנית שלו". הודעת חיזבאללה אינה מתיישבת עם פרסום מוקדם יותר של העיתון הלבנוני אל-אח'באר, שנחשב מקורב לצמרת הארגון ודיווח שבדר א-דין חוסל באמצעות נשק שיש בידי "מדינות מתקדמות בלבד". עם זאת, בעיתון נמנעו מהטלת אחריות ישירה על גורם כזה או אחר.

מוסטפא בדר א-דין, רמטכ"ל חיזבאללה לשעבר (צילום: חדשות)
"חוסל מנשק של מדינה מתקדמת" | צילום: חדשות

על פי הדיווח באל-אח'באר, פיצוץ עז נשמע זמן קצר לאחר שבדר א-דין סיים ישיבת שטח במטה חיזבאללה סמוך לנמל התעופה של דמשק. לאחר ששותפיו לפגישה עזבו את המקום והוא נותר לבדו ברחבת הכניסה למטה - טיל נורה לעברו.

בדר א-דין ונסראללה
א-דין ונסראללה | צילום:

החקירה העלתה כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מטיל מונחה ומשוכלל ביותר שהתפוצץ במרחק של שני מטרים בלבד ממנו ושפגיעתו העיקרית אינה נגרמת כתוצאה מרסס. בחינת גופתו של בדר א-דין העלתה כי נפגע מהדף שגרם הפיצוץ. "פצצה מסוג כזה אינה משוגרת ממשגר ידני אלא באופן מונחה, בשילוב עם תצפית מדויקת על המקום", נכתב בעיתון. "לשם כך דרושה טכנולוגיה מתקדמת שמצויה רק בידי מדינות מתקדמות".

נסראללה. (צילום: רויטרס, חדשות)
מאשים את המורדים ולא את ישראל | צילום: רויטרס, חדשות

"תגובת חיזבאללה תהיה חריפה מבעבר"

ביום שישי הקרוב צפוי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לשאת דברי הספד לבכיר הארגון במלאת שבוע למותו, ושם הוא עשוי להטיל אחריות באופן רשמי. בעיתון העריכו כי הטלת אחריות מסוג כזה תהיה הקדמה לתגובה חריגה של חיזבאללה.

לחיזבאללה, כך נטען, יש מספר שיקולים שצפויים להוביל לתגובה חריפה. בראש ובראשונה הצורך להרתיע גורמים שמנסים לפגוע בבכירי הארגון בפעולות חיסול שמתבצעות הרחק משדה הקרב - והצורך להעניש את הרוצחים. בנוסף לכך, בחיזבאללה מבקשים להכשיל כל מטרות מדיניות שגורמים שונים מבקשים להשיג במלחמה בסוריה - שם היה בדר א-דין האחראי על כוחות חיזבאללה.

לווית א-דין. נמצא יורש? (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

אתמול התקיימה הלווייתו של בדר א-דין בביירות. סגן מזכ"ל חיזבאללה נעים קאסם ספד לבכיר ואמר כי במהלך היממה הקרובה ייחשף הגורם לחיסולו. "עד מחר בבוקר נפרסם את הסיבה שהובילה למותו של בדר א-דין ואת הצד שביצע את הפעולה", אמר קאסם בטקס ההלוויה. "אנחנו זקוקים לעוד זמן קצר כדי להשלים את החקירה".