כדי להבין את הצופן הגנטי של שלטון חמאס בעזה, וחמור מכך - את אווירת ההסתה שעליה גדלים ילדים שם, כל שצריך הוא לצפות בהצגת הילדים שהועלתה בחאן יונס השבוע, במסגרת פסטיבל פלסטין לילדים ולחינוך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על הבמה עלתה קבוצה של ילדים מחופשים, נדמה שחלקם בני שש-שבע, לא יותר. חלקם היו חמושים ודימו את חיילי צה"ל, ילד אחר היה בתפקיד אסיר פלסטיני, ואז עלתה לבמה ילדה קטנה חמושה בסכין. וכך, אינתיפאדת הבודדים תומצתה בסצנה אחת.

השלב הראשון הוקדש לתיאור המציאות בגדה, כפי שהיא משתקפת בעיניים עזתיות. בשלב השני כבר הגיעה משאלת הלב - נקמת הצלף הפלסטיני. "השמיעו צהלה כי הצלף הגיע עם הקליעים שלו", שרו המשתתפים בהצגה.

ההצגה הזו נותנת טעימה מהאקלים שעליו גדלים רבים מילדי עזה כבר שנים. אלא שבמקרים רבים בעבר המיצגים שווקו על ידי ארגונים כמו חמאס או הג'יהאד האסלאמי. אחד הדברים החמורים במקרה הזה היא הפלטפורמה: שידור בערוץ תרבות, חברה וספורט אשר נקלט גם בגדה.

בעזה אמנם לא רוצים מלחמה, אבל שלטון חמאס שם עושה הכל על מנת להבעיר את הגדה. אחד הדברים המזוהים ביותר עם גל האלימות הנוכחי הוא הילדים שנזרקים לקדמת הבמה, כמו למשל הנערה דימה אל-וואווי, רק בת 12, ששוחררה שלשום ממעצר בן חודשיים וחצי, והתקבלה בשטחים כגיבורה.

גם הבחירות לאגודת הסטודנטים באוניברסיטת ביר-זית הפכה לזירת הסתה. תעמולת הבחירות של חמאס שם כללה דגמים של רקטות קסאם מקרטון לצד מזל"טים שבשימוש הזרוע הצבאית של חמאס בעזה - וכל זאת באחת משתי האוניברסיטאות החשובות בגדה.