ארגון המדינה האסלאמית מפרסם היום (ראשון) סרטון חדש שמציג את פעיליו מחריבים את העיר העתיקה של כלח, או בשמה הלועזי תל נמרוד. העיר שוכנת באזור המוכר לנו כנינווה התנ"כית שבעירק של ימינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון ניתן לראות כיצד פעילי דאע"ש משתמשים בדחפורים ובחומרי נפץ כדי להפוך את האוצרות הארכיאולוגיים של העיר להריסות מאובקות. ארגון הטרור הורס אתרים עתיקים אחרים ברחבי עירק כחלק ממלחמה נגד מה שהוא מכנה "אלילי שווא".

"אלוהים כיבד אותנו כאן במדינה האסלאמית ועזר לנו להרוס כל דבר שסגדו לו בימי קדם מלבד אלוהים", אמר אחד מפעילי הארגון. "תראו אותנו כאן, השבח לאל, אנחנו הורסים את כל הפסלים והאנדרטאות".

"אנו מסירים את סימני הפוליתאיזם והמונותאיזם בכל שטח שאנו כובשים", הוסיף איש דאע"ש. "בעזרת ידי אלוהים אנחנו נשמיד את סימני הפוליתאיזם ונהרוס את הקברים והמקדשים של הסרבנים השיעים בבתיהם. אנחנו ננפץ את הצלבים הנוצריים ונהרוס את הבית השחור (הבית הלבן) באמריקה, ביתם של הכופרים".

משמידים עתיקות, ארכיון
ניפוץ עתיקות בנות יותר מ-3,000 שנה | צילום:

דיווחים: דאע"ש מכרו חלק מהאוצרות לאספנים

כלח היא עיר שנוסדה במאה ה-13 לפני הספירה והיא נשמרה על ידי מוסדות השלטון - מלכים, שליטים דתיים, גנרלים ודיקטטורים ששלטו באזור מסופוטמיה - עירק של היום. האתר הארכיאולוגי עמד עד לאחרונה במרחק 30 קילומטרים דרום-מזרחית למוסול (העיר העירקית השניה בגודלה), האזור שבו ארגון דאע"ש שולט מאז יוני 2014.

כאמור, בסרטון ניתן לראות את אנשי דאע"ש הורסים את הפסלים ותחריטי האבן באמצעות דחפורים וחומרי נפץ, אולם על פי חלק מהידיעות הם מכרו כמה מהאוצרות שמצאו - רחוק מעין המצלמה - לאספנים מרחבי העולם.

במהלך השנים הועברו אוצרות רבים מכלח, ונשדדו על ידי המעצמות האירופיות. עכשיו הם נמצאים במוזיאונים אירופיים כמו הלובר בפריז, המוזיאון הבריטי והפרגמון בברלין. מספר פסלי ענק של אלים עתיקים בדמות שוורים מכונפים או חיות אחרות שערכן עצום, נותרו בעיר ונהרסו בפיצוץ.

התמונות שהגיעו מעירק שוברות את ליבם של ארכיאולוגים רבים הטוענים כי ברחבי המדינה ישנם 12 אלף אתרים ארכיאולוגיים. הארגון האסלאמי הקיצוני עסוק במסע הרס מתריס של פסלים וספריות כמו למשל הספרייה העתיקה במוסול שבה נשמרו יותר מ-8,000 כתבי יד עתיקים מראשית ימי הכתב.