חיסול בתימן. ארכיון (צילום: רויטרס)
חיסול בתימן. ארכיון | צילום: רויטרס
מנהיג אל קאעידה בתימן, נאזיר א-וואחיישי, חוסל במתקפה של צבא ארה"ב בתימן ביום שישי האחרון - כך דיווחה רשת החדשות CNN, שציטטה גורמים ביטחוניים רשמיים בתימן. פעילים באל קאעידה הודיעו כי א-וואחיישי נהרג וכי מונה לו מחליף, אולם הרשויות בארה"ב טרם אישרו את הדיווחים באופן רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נאזיר א-וואחיישי היה המנהיג השני בחשיבותו באל קאעידה. בסרטון שהופץ בחודש יותר אשתקד תועד א-וואחיישי במהלך נאום בפני קבוצת פעילים בארגון. "אנו מוכרחים להכחיד את הצלב, אותו נושאת אמריקה" אמר לפעילים, במה שתואר ככינוס הגדול והמסוכן ביותר של פעילי הארגון מזה שנים רבות.

המנהיג שחוסל מונה למפקד הארגון בתימן ככל הנראה ב-2009, לאחר שנמלט מהכלא בתימן בשנת 2006. קודם לכן כיהן כמזכירו האישי של מנהיג הארגון לשעבר אוסמה בן לאדן שחוסל ב-2011. "אם הדיווחים אמינים, מדובר במכה קשה עבור הארגון" אמר הסנטור האמריקני אנגוס קינג, שציין כי על אף הפגיעה, "המאבק בארגון ממושך וקשה, ולא תם עדיין".

בתוך שבוע: חיסול שני של בכיר באל קאעידה

אתמול (שני) הודיעה ממשלת לוב כי בכיר לשעבר באל-קאעידה נהרג במתקפה של חיל האוויר האמריקני במדינה. על פי הדיווחים, הבכיר, מוכתר בלמוכתר, עמד מאחורי המתקפה על מתקני הגז בלוב בשנת 2014 בה נהרגו 40 בני אדם.

"ממשלת לוב מאשרת כי מטוסי קרב אמריקנים ביצעו תקיפת אוויר שהסתיימה במותו של הטרוריסט בלמוכתר", נמסר בהודעת הממשל. כמו כן נמסר בהודעה כי התקיפה בוצעה לאחר תיאום עם הרשויות בלוב. צבא ארה"ב הוציא הודעה רשמית בה הוא מאשר כי בלמוכתר אכן היה יעד התקיפה, אך הודיע כי טרם ידועות תוצאות המתקפה וטרם ברור האם בלמוכתר חוסל. "המתקפה בוצעה על ידי כלי טיס אמריקני", נמסר מהפנטגון. "אנו ממשיכים להעריך את תוצאות המבצע ונעדכן בפרטים נוספים בהמשך".

בעבר, דווח מספר פעמים על חיסולו של בלמוכתר המובקש בגין פעולות טרור במספר מדינות בעולם, כך גם בשנת 2013 בלחימה במאלי. בשל מספר הפעמים הרב בהן דווח על חיסולו, הוא זכה למוניטין של פעיל הג'יהאד החמקן ביותר באזור.