תעלת סואץ. ארכיון (צילום: רויטרס)
תעלת סואץ. ארכיון | צילום: רויטרס

תעלת סואץ החדשה תיפתח ב-6 באוגוסט - כך הודיעה מצרים. מדובר בפרויקט ענק שעלותו מיליארדי דולרים שמגיע כעת לסיומו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסוכנות הידיעות רויטרס צוטט יושב ראש רשות התעלה שאמר כי עבודות הקדיחה והחפירה יסתיימו כבר ב-15 ביולי. התעלה תעבור באותו נתיב ימי שקיים כבר 145 שנה, ומטרת העבודות היא הרחבת הסחר הימי בין אסיה לאירופה ולהיפך.

הפרויקט שנוהל על ידי הצבא, הינו צעד חשוב במאמצי נשיא מצרים א-סיסי להמריץ את כלכלת מצרים. התעלה החדשה תגדיל את ההכנסה השנתית ממעברי המים, מחמישה מיליארד דולר בשנה ל-13.5 מיליארד דולר בשנת 2023.

התעלה תהיה חלק מפרויקט גדול יותר להרחבת מתקני נמלים וספנות סביב התעלה, כדי להעלות את הפרופיל הבינלאומי של מצרים ולהפוך אותה למוקד מסחרי עולמי.

פרויקט ענק בעלות של מיליארדם (צילום: רויטרס)
פרויקט ענק בעלות של מיליארדם | צילום: רויטרס

בתחילת השנה, לשכת הספנות הבינלאומית קראה בצעד חריג לכל חברות הספנות העוברות בתעלת סואץ, לנקוט אמצעי זהירות, עירנות ודריכות במהלך חציית התעלה מחשש לניסיונות פיגוע או השתלטות של גורמי ג'יהאד עולמי - אל קאעידה ודאע"ש - על הספינות.

מדובר בנתיב הספנות המהיר ביותר בין אירופה לאסיה, ואלפי ספינות עוברות בתעלה מדי שנה. המשמעות של התנועה הזו לא נעלמת מעיני ארגוני הטרור הקיצוניים הפועלים בסיני שנלחמים בצבא המצרי.

לפני כשמונה חודשים, חטפו פעילי דאע"ש ספינת טילים מצרית, ורק במאמץ רב של חיל הים המצרי הוא הצליח להטביע אותה ולמנוע פיגוע גדול בים התיכון. בשנה שעברה, כפי שניתן לראות בתיעוד שפורסם בחודש ספטמבר 2014, ביצעו פעילי טרור ירי טילי RPG לעבר אוניית סוחר שעברה בתעלה.

ספינות ישראליות רבות עוברות גם הן בנתיב הזה ובהן אוניות סוחר וספינות חיל הים בדרכן לים האדום. בתחילת השנה קרא ארגון אל קאעידה לבצע התקפות על נקודות מפתח של מדינות מערביות, כגון תקיפת נתיבי השיט בתעלת סואץ.