מבית הנשיא עד להוצאה להורג: לאחר מאבק משפטי ממושך, גזר היום (שלישי) בית משפט במצרים עונש מוות על הנשיא לשעבר מוחמד מורסי בשל בריחתו מהכלא ב-2011 שהובילה לעלייתו לשלטון. כמו כן החליט בית המשפט, בצעד דרמטי, לגזור עונש מוות על 80 בכירים נוספים בתנועת "האחים המוסלמים" - במשפט שהתנהל בהיעדרם. מורסי צפוי לערער על ההחלטה ולהתחנן על חייו פעם נוספת. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר היום הוטל על מורסי עונש מאסר עולם בשל פרשת הריגול בה הורשע, אך לאחר מכן הוחלט לגזור עליו את העונש החמור ביותר בשל הפריצה לכלא במהלכה ברחו עשרות אנשי האחים המוסלמים מהכלא. בכיר באחים המוסלמים טען כי פסק הדין נגד מורסי הוא "המסמר האחרון בארון הקבורה של הדמוקרטיה המצרית".

עונש מוות גם למוחמד בדיע (צילום: רויטרס)
עונש מוות גם למוחמד בדיע | צילום: רויטרס

בית המשפט לא הסתפק בכך, וגזר עונש מוות גם על מוחמד בדיע - מנהיג התנועה לאחר הדחתו של מורסי וחזרתו לכלא. גם השייח' הנודע יוסוף אל קרדאווי, שנחשב למנהיג הרוחני של תנועת האחים המוסלמים, הורשע במעורבות בפריצה ובמהומות שפרצו לאחר מכן.

על השייח', שלא התייצב בבית המשפט, נגזר עונש מוות וכך גם ל-80 פעילים נוספים שמרביתם לא נכחו בדיון. גורמים במצרים חוששים כי העונשים הכבדים יובילו למחאות אלימות נוספות במדינה, בדף הפייסבוק שמזוהה איתה, תנועת האחים המוסלמים קראה לתומכיה לצאת לרחובות להפגנות זעם נגד הפסיקה ביום שישי הקרוב.

מות מורסי יוביל למחאה? (צילום: רויטרס, חדשות)
המחאות האלימות יתחדשו? | צילום: רויטרס, חדשות