מנהיג דאע"ש כפי שתועד ב (צילום: חדשות)
כבר לא מנהיג צבאי? אל בגדדי | צילום: חדשות

מנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדדי נפצע קשה בהפצצה של כוחות הקואליציה במערב עירק לפני כחודש ומתקשה מאז לשמש כמנהיג הצבאי של ארגון הטרור - כך מדווח הגרדיאן הבריטי, שמצטט מקור בעיראק עם קשרים לדאע"ש ודיפלומט מערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המקור העירקי אמר כי אל בגדדי סבל מפציעות חמורות ונשקפה סכנה לחייו. לפי הדיווח, הוא עובר כעת תהליך התאוששות איטי, שהביא לכך שהוא אינו שולט על הפעילות השוטפת של הארגון ומתמקד יותר בהנהגה הרוחנית.

פציעתו הובילה לשורת פגישות דחופות של מנהיגי דאע"ש, שהאמינו בתחילה שהוא לא ישרוד וכבר החלו בהליך של בחירת יורש. על פי הגרדיאן, דיפלומט מערבי ויועץ עיראקי אישרו כי התקיפה התקיימה ב-18 במרס באל-אפרגאן במחוז נינווה, סמוך לגבול הסורי.

טייס של הקואליציה מוכן לתקיפה. ארכיון
טייס של הקואליציה בדרך לתקיפה | צילום:

בחודשים נובמבר ודצמבר האחרונים התקבלו דיווחים על פציעתו של מנהיג ארגון הטרור, אך הם התבררו כלא נכונים. על פי הדיפלומט המערבי, ששמו לא פורסם, התקיפה האווירית התבצעה נגד שיירה של שלוש מכוניות שנעו בין הכפרים אום אל-ראוז ואל קאראן.

זאת הייתה מתקפה ממוקדת נגד מנהיגי דאע"ש מקומיים, בה נהרגו שלושה מהם. כלי הטיס שתקפו לא ידעו כי באותה העת, היה גם אל בגדדי באחת המכוניות. על פי הדיווח, אל בגדדי מבלה את רוב זמנו באל-אפרגאן, כ-200 קילומטרים מערבית למעוז דאע"ש במוסול.

"הוא בחר את האזור הזה כי הוא יודע שהאמריקנים לא מכסים אותו", אמר המקור העירקי לגרדיאן וטען כי משנת 2003 צבא ארה"ב בקושי הפגין נוכחות באזור. "זהו חלק מעיראק שהם לא מיפו" נכתב בידיעה על האזור שנשלט על ידי שבטים סונים ונשאר זמן רב מחוץ לשליטת המשטר בבגדד. גם בימי משטרו של סדאם חוסיין נחשב השטח הזה למקלט עבור לוחמי הג'יהאד.

ניצל כמה פעמים מחיסול

חייו של אל בגדדי ניצלו מספר פעמים בעבר. בדצמבר האחרון מטוסים אמריקנים תקפו שתי מכוניות שנסעו בפאתי מוסול, הפצצה שבה חוסל עוזרו הקרוב עבדול רחמן אל אפארי. אל בגדדי היה באחת המכוניות שלא נפגעה. גם סגנו, אבו איסלאמי אל-תורכמני, וראש אגף המבצעים הצבאיים של הארגון בעיראק חוסלו מאז תחילת דצמבר.

על פי הדיווח, בעוד שאל בגדדי מפעיל את סמכותו כמנהיג דתי, חלק מהחלטות הפיקוד והאסטרטגיה של דאע"ש מתקבלות על ידי מועצה צבאית מיוחדת.