מכס הנשיאות - לבית הסוהר: נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, שנבחר לאחר ההפיכה במדינה נגד חוסני מובארק, נשלח הבוקר (שלישי) ל-20 שנות מאסר, ללא אפשרות חנינה, לאחר שהורשע בגרימת מותם של מפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט בקהיר קבע כי הנשיא המצרי לשעבר, שהודח מכסאו כעבור שנה בלבד, אשם בהרג מפגינים מצרים במהלך המהומות שפרצו במדינה ב-2012.

"מורסי ובכירים נוספים בתנועת האחים המוסלמים יישלחו לכלא למשך 20 שנים ויהיו תחת מעקב משטרתי", הכריז אב בית הדין, אחמד יוסף הצברי. "הם יוכנסו לבידוד למשך חמש שנים ואף יממנו את ההליכים המשפטיים". השופט הסביר "שהעונש ניתן על שימוש בכוח ובאלימות, על מעצרי שווא, כליאה ועינויים פיזיים של מפגינים".

מורסי ניצב מול ארבעה אישומים נפרדים בהם גם ריגול למעצמות זרות. על חלקם עלול בית המשפט להטיל עליו את העונש החמור מכל - גזר דין מוות. בנוסף למורסי, נשפטו עוד 11 בכירים בתנועת האחים המוסלמים ל-20 שנות מאסר, בהם גם מזכיר התנועה מוחמד אל-בלתאגי וראש הפרלמנט לשעבר עיסאם אל-ערייאן.

מורסי בבית המשפט. ארכיון (צילום: רויטרס)
מורסי בבית המשפט. ארכיון | צילום: רויטרס

זהו פסק הדין הראשון מבין כמה אישומים שתלויים נגד מורסי, שהודח על ידי הצבא ביולי 2013 לאחר הפגנות המוניות נגד שלטונו. מאז, הרשויות אסרו את פעילות האחים המוסלמים ועצרו אלפים מתומכיו. מורסי וכמה ממנהיגי אחים מוסלמים אחרים מואשמים בהסתה וקריאה להרג עיתונאים מנהיגים ומפגיני האופוזיציה בעימותים שנערכו מחוץ לארמון הנשיאות בסוף 2012.

לפני מתן פסק הדין, האשימו מקורביו של מורסי את הנשיא המכהן א-סיסי, שבזמן המהומות שימש כרמטכ"ל צבא מצרים, בשימוש במשפט "כנשק". מורסי עצמו דחה את סמכותו של בית המשפט וצעק במהלך הדיון הראשון שלו שהוא קורבן של הפיכה צבאית.