מאז הכרתו ההיסטורית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל, הרחוב הפלסטיני סוער – וכך גם הנהגתו ברמאללה. למחאות וימי הזעם בשטחי הרשות התלוותה ההחרפה ביחסים הדיפלומטיים שבין רמאללה לוושינגטון, שנראה שרק מחריפים מיום ליום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך חודשיים בלבד השמיעו בכירים בהנהגה הפלסטינית שורת התבטאויות יוצאות דופן בחומרתן ובשפתן בכל הקשור להכרה בירושלים בכלל ועל הנשיא טראמפ בפרט - כשאתמול הגיעו היחסים לשפל חדש כשיו"ר הרשות תקף את הנשיא האמריקני ואפילו קילל אותו בערבית.

נקודת המפנה ביחסים: הכרזת טראמפ

בדצמבר אשתקד נאם הנשיא טראמפ את נאומו ההיסטורי לו חיכו בירושלים שנים. במהלך הנאום מילא טראמפ את אחת מהבטחות הבחירות הגדולות שלו – ולראשונה נשיא אמריקני הצהיר כי ארצו מכירה בכך שירושלים היא בירת ישראל.

ביום ההכרזה: "ארה"ב לא תתווך יותר"

מאז הכרזת טראמפ החלו להידרדר היחסים בין הרשות הפלסטינית והבית הלבן, שמאז בחירת טראמפ לא היו בשיאם בלאו הכי. כבר ביום ההכרזה הצהירה רמאללה כי ארצות הברית אינה יכולה לתווך יותר בתהליך השלום במזרח התיכון.

ג'יבריל רג'וב, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"פנס לא רצוי". רג'וב | צילום: חדשות 2

"הצעדים המגונים והפסולים הללו מהווים פגיעה מכוונת בכל המאמצים שהושקעו בהגעה לשלום", טען יו"ר הרשות אבו מאזן. גם בכיר הרשות סאיב עריקאת הצטרף לביקורת ואמר: "הכרזת טראמפ מסיימת את תפקידה של וושינגטון בתהליך השלום".

יום לאחר מכן: "סגן הנשיא האמריקני לא רצוי כאן"

כבר ביום המחרת להכרזה המתקפה הפלסטינית על ממשל טראמפ החריפה והפכה לכמעט אישית. בכיר פתח ג'בריל רג'וב הצהיר כי סגנו של טראמפ, מייק פנס, לא רצוי יותר בשטחי הרשות הפלסטינית לקראת ביקורו המתוכנן באזורנו החודש.

השגריר בוושינגטון הוחזר; אבו מאזן קילל בערבית

הרשות הפלסטינית בחרה להעמיק את הקרע המדיני עוד יותר לאחר שזימנה לפני כשבועיים את השגריר שלה בוושינגטון לצורך "התייעצות". לפי הערכות בתקשורת הפלסטינית, חוסאם זמאלט תוכנן לחזור לרמאללה מראש בתגובה להכרזה.

אמש היחסים בין המוקטעה לבית הלבן הגיעו לשפל חסר תקדים: לאחר שטראמפ הודיע שיקצץ מהכספים לפלסטינים, תקף אבו מאזן את הנשיא בחריפות שטרם נשמעה: "קיבלנו את סטירת הלחי של המאה - לא נסכים לתכנית של טראמפ".

"אנחנו לא צריכים שמישהו ישלם לנו", הבהיר. "ומה אני רואה בטוויטר? ציוץ שאומר: 'אנחנו לא נשלם לפלסטינים כסף כיוון שהם מתנגדים למשא ומתן'. ייחרב ביתכ (תרגום: שביתך ייחרב). אתה התנגדת".