מלחמת האזרחים בסוריה נכנסה השבוע לשנתה השמינית ונראה כי מצבו של צבא אסד בסכסוך הפנימי מעולם לא היה טוב יותר, בעיקר בזכות הסיוע המשמעותי מצד רוסיה. בשעה שרבבות מתושבי אזור ע'וטה, פרבר מזרחי של הבירה דמשק ואחד המעוזים האחרונים של המורדים, נמלטים מההפצצות האוויריות, נשיא סוריה בשאר אסד תועד היום (ראשון) לראשונה זה זמן רב כשהוא מבקר חיילים באזור מוכה האסון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הנשיא אסד עם הגיבורים של צבא סוריה בקו האש במזרח ע'וטה", צוין בכיתוב התמונות בהן נראה אסד מוקף חיילים, חלקם כורעים מעל טנקים. התמונות צולמו ברחוב שבו נראים בניינים הרוסים רבים ופורסמו בחשבון הטלגרם הרשמי של אסד. בתיעוד הסיור שפורסם בהמשך אמר אסד: "כל כדור שיריתם כדי להרוג מחבל שינה את מאזן הכוחות העולמי".

"הנשיא אסד עם הגיבורים בע'וטה"
"הנשיא אסד עם הגיבורים בע'וטה" | צילום:

לפי נתוני משרד ההגנה הרוסי, יותר מ-20 אלף בני אדם נמלטו ממזרח ע'וטה במהלך היממה האחרונה. התושבים ברחו דרך העיירה הסמוכה חמוריה. על פי המרכז לפיוס בסוריה, מאז שהוקם הפרוזדור ההומניטרי בפרבר, כ-70 אלף בני אדם עזבו את האזור.

במקביל למנוסה המסיבית, בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי ארגון המורדים המרכזי בע'וטה מנהל בימים אלה מגעים עם משלחת האו"ם לקראת הפסקת אש שתאפשר את המשך הפינוי, וכן הכנסת סיוע הומניטרי לאזור. "אנו מנהלים משא ומתן רציני כדי להבטיח את ביטחונם של האזרחים", אמר ואא'ל עלוואן, דובר ארגון "פילק אל-רחמאן".

רבבות נמלטו מע'וטה (צילום: רויטרס)
רבבות נמלטו מע'וטה | צילום: רויטרס

במהלך המבצע שהחל בחודש שעבר הצליחו כוחות הצבא לפרוץ אל תוך הפרבר ומאז מתנהל בו אחד הקרבות העזים ביותר מאז תחילת מלחמת האזרחים. הכוחות הצליחו לפצל את כוחות המורדים לשלושה אזורים נפרדים, הקטן מביניהם הוא מובלעת חרסתה.