ניסיון חיסול? מטען רב עוצמה התפוצץ הבוקר (שלישי) סמוך לשיירתו של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה, דקות לאחר שנכנס לשטח הרצועה דרך מעבר ארז. במשטרה הפלסטינית הבהירו כי חמדאללה לא נפגע והוא הועבר למקום בטוח והמשיך את ביקורו כמתוכנן. מספר חשודים נעצרו עד כה, וברשות הפלסטינית הפנו אצבע מאשימה כלפי חמאס ופתחו בחקירה. חמדאללה: "נותן לי כוח להמשיך בדרך הפיוס".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסוכנות הידיעות הרשמית הפלסטינית "וואפה" נמסר כי "הנשיאות הפלסטינית רואה בארגון חמאס אחראי לפעולה הפחדנית של ניסיון הפגיעה בשיירה של ראש הממשלה בעזה". לפי דיווחים, לא היו הרוגים אך 7 בני אדם נפצעו קל כתוצאה מפיצוץ מטען. שלוש מכוניות ניזוקו וחלונותיהן התנפצו - בהן אחת משיירת ראש הממשלה הפלסטיני. הפיצוץ אירע כ-200 מטרים ממעבר ארז, סמוך לכפר בית חנון, דקות ספורות לאחר שהשיירה עברה במקום.

זירת האירוע, הבוקר
זירת האירוע, הבוקר | צילום:

השיירה כללה את ראש הממשלה הפלסטיני ואת מאג'ד פארג' - ראש מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני: השניים הגיעו לעזה במטרה לחנוך מתקן התפלה חדש. בנאום טלוויזיוני שנשא בטקס לאחר הפיצוץ, התייחס חמדאללה לאירוע פיצוץ המטען: "מה שקרה היום נותן לי כוח להמשיך בדרך הפיוס הפלסטיני בעזה. אם לא הייתי צריך לנסוע מחר הייתי נשאר פה. אני אחזור לעזה ומי שלא רוצה - שישתה מהמים של עזה".

זירת האירוע, הבוקר
זירת האירוע, הבוקר | צילום:

חרף ההאשמות, ארגון חמאס פרסם גינוי חריף: "מדובר בפשע, יש אנשים שרוצים לשחק בביטחון של עזה וגם כדי לחסל את הפיוס הפלסטיני". בחמאס גינו בנוסף את האשמות הנשיאות הפלסטינית כלפיה, ודרשו פתיחת חקירה רשמית לבירור האירוע.

אחד מרכבי השיירה שניזוק בפיצוץ, הבוקר
אחד מרכבי השיירה שניזוק בפיצוץ, הבוקר | צילום:
זירת האירוע, הבוקר
זירת האירוע, הבוקר | צילום:

מיד עם היוודע ניסיון ההתנקשות, בכירי הרשות הפלסטינית יצרו קשר עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. מצד ישראל הוצע סיוע רפואי לפצועים שנפגעו במעבר ארז. השיירה הפלסטינית עזבה את רצועת עזה דרך מעבר בית חנון, מיד לאחר תום הטקס.

לפי גרסה לא מאומתת, בזירה נכחו 3 מכוניות ממולכדות וייתכן שאף בוצע ירי לעבר השיירה והתנהלו חילופי אש עם המאבטחים. ברשות הפלסטינית האשימו את חמאס בהנחת המטען בכניסה לרצועת עזה. "ניסו לפגוע בשיירה של ראש הממשלה הפלסטיני", נמסר בהודעה הרשמית שפורסמה.

בהכנת הכתבה השתתפו עמית ולדמן וניר דבורי