אם השם חמאס מתקשר אצלכם לטרור, לאירן ולשנאה לישראל, קחו את זה עוד צעד קדימה - אל הארגון הכי קיצוני שפועל בשטחים. הפלגים الفصائل | אוהד חמו בסדרת כתבות על הפלגים הפלסטינים. פרק 2: הג'יהאד האסלאמי.

הג'יהאד האסלאמי הוא האח הקטן, המופרע והאלים של חמאס. כנראה שככה זה כשאתה טעון באותה אידיאולוגיה קיצונית, אבל משוחרר מאחריות לאוכלוסיה הפלסטינית ומהתחשבות בדעת הקהל.

שורש האידיאולוגיה של התנועה מתנוסס בגאווה בשמה: הג'יהאד. על פי הבנתם, על כל מוסלמי לנקוט בג'יהאד בכל מקום ובכל זמן כדי להילחם במדינת היהודים. לכן לא מפתיע שמייסדה, פתחי שקאקי, שחוסל לפני יותר מ-20 שנה, היה הראשון שגיבש את ההצדקה לפיגועי ההתאבדות.

חמינאי לא מתרגש מהאיומים (צילום: רויטרס, חדשות)
הכסף מאירן זורם לג'יהאד האסלאמי | צילום: רויטרס, חדשותהג'יהאד האסלאמי הוא הארגון הפלסטיני הקרוב ביותר לאירן והראשון שתמך במהפכה של חומייני. מאז - הכסף זורם מטהרן. המכנה המשותף היא האג'נדה האנטי-ישראלית.

בעזה מונה התנועה מאות חמושים שנהנים מיכולות צבאיות טובות באופן יחסי. לזרוע הצבאית מאגר גדול של רקטות ואפילו טילים נגד מטוסים ונגד טנקים. בחלק מהמבצעים הצבאיים שהתנהלו בעזה בשנים האחרונות דווקא הג'יהאד היה הגורם הדומיננטי ולא חמאס - לפחות בהתחלה. בגדה המערבית הארגון קטן יותר. עיקר כוחו בצפון - באזור קבטיה ובמחנה הפליטים ג'נין.

מסר מאיים מעזה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הכי קיצוני בשטחים. הג'יהאד האסלאמי | צילום: רויטרס, חדשותואולי דווקא בקרבה לאירן, בנוקשות האידיאולוגית ובעובדה כי מדובר בעיקר בזרוע צבאית, מסתתר לפחות חלק מההסבר לשאלה מדוע הג'יהאד האסלאמי היה ונותר ארגון קטן, גם אם לאו דווקא שולי, במפה הפלסטינית.