חשש לתקיפה כימית נוספת. ארכיון
חשש לתקיפה כימית נוספת. ארכיון | צילום: מתוך הטוויטר

לאחר שהמורדים בסוריה הצליחו ליירט מטוס קרב רוסי ולהרוג את הטייס, צבא אסד ורוסיה החריפו הלילה (בין ראשון לשני) את המתקפות נגדם במחוז אידליב. על פי דיווחים במתקפה נהרגו עשרה בני אדם ועשרות נפצעו וייתכן שנעשה שימוש בנשק כימי. אידליב, שנמצאת בצפון מערב סוריה, נחשבת למעוז האחרון והמרכזי של כוחות המורדים במדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי חלק מן הדיווחים במתקפה נעשה שימוש בגז כלור, זאת לנוכח עדויות על קשיי נשימה מהם סבלו חלק מהפצועים שפונו לקבלת טיפול רפואי. עשרות פצועים הובהלו אל בתי החולים הסמוכים.

על פי דיווחים של ארגוני זכויות אדם ועדי ראייה, המטוסים פגעו במספר אזורים מיושבים ובית חולים נפגע. לפי העדויות שנאספו עד כה, המתקפות התמקדו בערים כפר נובל ומאסרן, כמו גם בסארקב, מעארת אל נומאן ואידליב עצמה.

במעראת אל נומאן, כך דווח, הותקף בית חולים ובכפר נובל הופגז בניין מגורים בן חמש קומות וקרס. כוחות הצלה וחירום רבים החלו בניסיון לחלץ פצועים ולכודים מבין ההרוסים והשריפות שפרצו בעקבות התקיפה.

"הרוסים נוקמים בבני אדם"

סוריה, מצדה, דחתה השבוע את ההאשמות של ארה"ב על שימוש בנשק כימי. גם ברוסיה הבהירו כי הם "תוקפים רק כוחות אסלאמיים קיצונים". "הוצאנו גופות מבין ההריסות לאחר שקירות התמוטטו", סיפר אחמד הילאל, עובד בכוחות החילוץ. "הרוסים נוקמים בבני אדם, שרבים מהם כבר נעקרו או נמלטו מבתיהם לאחר הפגזות קודמות".

בשבוע האחרון רשמו כוחות צבא סוריה והמיליציות האירניות התקדמות משמעותית, לאחר שכבשו בסיס של חיל האוויר שנמצא במרחק של כ-12 קילומטרים מהעיר סראקב, היישוב המאויש הראשון באידליב שנמצא בהישג ידם. המאמצים לכבוש את כביש דמשק-חאלב נמשכים, במטרה לקטוע את קווי האספקה ולאפשר התקדמות צבאית למחוז.

כוחות אסד בסוריה, ארכיון
כוחות צבא אסד. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ביום שבת, עם זאת, רשמו המורדים הישג לאחר שמטוס קרב ותקיפה רוסי מסוג "סוחוי-25" הופל בשמי סוריה על ידי כוחות המורדים. על פי הדיווחים הטייס הרוסי הופל על ידי טילים נגד מטוסים בעת פעילות מבצעית מעל העיר אידליב, סמוך לגבול הטורקי. משרד החוץ הרוסי אישר כי הטייס נהרג: מדיווחים עולה כי הטייס פוצץ רימון על מנת שלא ליפול בשבי.לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם -

סרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות ולכאורה מתעדות את רגע ההפלה מראות שני טילים ששוגרו לעבר המטוס הרוסי. בסרטון נוסף ניתן לראות את הטייס הרוסי נוטש את מטוס הקרב וצונח לעבר הקרקע - ולאחר מכן מפוצץ את הרימון.