בכיר חמאס שנהרג מוחמד אל-קוקה
בכיר חמאס שנהרג מוחמד אל-קוקה | צילום:

המהנדס שנהרג בפיצוץ המסתורי היה ממפתחי המנהרות של חמאס ומעורב בהוצאת פיגועים מהן: מוחמד אל-קוקה, מהנדס הזרוע הצבאית שנהרג לפני כשבוע כתוצאה מפיצוץ שאירע בבניין הספינה באזור א-סודאניה שבצפון רצועת עזה, היה מעורב בפיגועי מנהרות וכן בפיתוח המנהרות האסטרטגיות של הארגון - כך חושף היום (שבת) ארגון הטרור. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון בן 13 דקות שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס, המציג את קורות חייו של מוחמד וליד אל-קוקה, נחשפים לראשונה קטעי וידאו שלו באימונים ופרטים רבים על פעילותו. מסופר כי אל-קוקה, שהחל את דרכו בזרוע הצבאית בתחום ייצור אמצעי לחימה, היה מעורב בפרויקט המנהרות ההתקפיות.

על פי הסרטון הוא היה מעורב ישירות באחד מפיגועי המנהרות של חמאס ובפיתוחן של מנהרות אסטרטגיות. עוד נחשף כי עסק בייצור מקומי של נשק נ״ט מסוג Tandem ובשיפור פצצות המרגמה ששימשו את חמאס במהלך צוק איתן.

נסיבות מותו של המהנדס - בגדר תעלומה

אחד מבכירי הזרוע הצבאית, אבו מועאד׳, מספר כי אל-קוקה היה נחוש "לשכלל את הפיתוחים הצבאיים של הארגון עד מותו". בסרטון סופד לו גם מנהיג חמאס בעזה, איסמעיל הניה ומכנה אותו ״המפקד הגיבור מוחמד אל-קוקה - לוחם מתחת לפני הקרקע ומעל לפני הקרקע, במפעלי הייצור ובשדות האימונים״.

בסיום הסרטון מספרים כי אל-קוקה סיים את חייו במסתור - ולא מפזרים את הערפל לגבי הגורם לפיצוץ שהוביל למותו. הגירסה הרשמית שהציג חמאס לנסיבות במוות היא תאונת עבודה.

פלסטינאי חוצה מנהרה בעזה (צילום: חדשות 2)
פיתח גם את פרויקט המנהרות | צילום: חדשות 2

על רקע התקרית, הבהירו בזרוע הצבאית של חמאס כי ההכנה לקראת עימות עתידי אינה פוסקת - לא במנהרות ולא בייצור אמצעי הלחימה ולא באימונים. "כולם ממתינים ליום שבו הלוחמים שלנו יכו בהלם את הציונים ויגרמו להם לברוח בעודם מושפלים".