אחרי שישראל שיגרה טיל ממערכת ה"חץ" ויירטה טיל נ"מ מעל שמי סוריה בשבוע שעבר - מגיב הערב (שני) לראשונה נשיא סוריה בשאר אל-אסד לאירועים. לדבריו, דמשק שמה את מבטחה ברוסיה, ש"מהווה גורם משמעותי" במשוואה ו"יכולה למנוע עימות בינינו לבין ישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד התייחס אסד לאיום ששיגר שר הביטחון ליברמן להשמיד את מערכות ההגנה האווירית של סוריה, ואמר כי "השמירה על גבולות סוריה היא זכות וחובה של השלטון בסוריה. אם לא נעשה זאת כשלטון יהיה על העם הסורי לגנות אותנו".

כמו כן התייחס אסד לתקיפות הקואליציה בראשות ארה"ב נגד דאע"ש בארצו, ואמר כי יראה בכל תקיפה בשטחו שלא תואמה ואושרה על ידי ממשלו - כפלישה. עוד הוסיף כי כוונת הקואליציה להילחם בדאע"ש מעולם לא הייתה רצינית, וכי יש לבחון את הסיבות האמיתיות לשליחת הכוחות האמריקניים לשטח סוריה.

"הלוחמים זיהו איום בליסטי שאיים על מדינת ישראל"

היום התייחס תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, לתקרית החריגה שאירעה בסוף השבוע, בה מערכת ה"חץ" יירטה טיל סורי ששוגר לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה. "ההחלטה ליירט את הטיל הייתה נכונה ומוצדקת, הטיל נע במסלול בליסטי ואיים על יישובים בתוך ישראל ולכן נכונה הייתה ההחלטה ליירט אותו", אמר במהלך יום עיון שנערך בצה"ל.

שרידי הטיל הסורי
שרידי הטיל הסורי | צילום:

"הלוחמים זיהו איום בליסטי שאיים על מדינת ישראל", הסביר תא"ל חיימוביץ'. "ההנחיות המדיניות והפקודות במקרה הזה הן מאוד ברורות בהקשר הזה – לנטרל וליירט כל איום שמסכן את תושבי מדינת ישראל, וכך עשינו. אין לי ספק שנהיה מוכנים לכך גם בעתיד".

הבכיר הדף את הטענות לפיהן השיגור לא היה הכרחי: "זה היה איום בליסטי ודאי שאיים על מדינת ישראל – ואין מקום לסימני שאלה או דילמות. התפקיד שלנו הוא לנטרל כל איום.
אנחנו מנצלים כל אירוע כדי להפיק לקחים ולמצות ממנו את המיטב כדי להיות יותר מוכנים לפעם הבאה, שתהיה יותר מאתגרת ויותר מורכבת".