חיזבאללה
ארגון הטרור תחת מתקפה | צילום: רויטרס, חדשות

סערה בדיון הליגה הערבית: ארגון המדינות הערביות הכריז היום (שישי) כי ארגון חיזבאללה הוא גוף טרוריסטי הפועל בדרכים אלימות. סעודיה, אחת המפלגות הדומיננטיות בליגה הערבית, דחפה לקידום ההחלטה - שאושרה למרות הימנעותם של הנציגים הלבנוניים והעירקיים. בתחילת החודש הגדיר ארגון מדינות המפרץ את חיזבאללה כישות טרוריסטית - בצעד שהתקבל בזעם מצד נסראללה וגם מצד בכירים בלבנון, ואף זכה לגינוי מצד חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

שעות לפני ההצבעה נטשו הנציגים הסעודיים בזעם את הדיון, לאחר ששר החוץ העירקי הילל ושיבח את ארגון הטרור: "מי שמאשים את חיזבאללה והכוחות הלוחמים לצידה בטרור הם אלו שתומכים ומעודדים את הטרור", אמר השר איברהים אל-ג'עפרי.

"הם שומרים על כבודם של הערבים, נסראללה הוא גיבור שמגן על הערכים והעקרונות שלנו", הוסיף הבכיר העירקי - בעוד הנציגים הסעודיים קראו לעברו קריאות ביניים ויצאו מהאולם. בהמשך הם שבו לדיון והצביעו בעד ההחלטה - פחות מיממה לאחר שמונה יו"ר חדש לליגה הערבית.

נסראללה (ארכיון)
גינה את ההתנהגות הסעודית | צילום:

בסוף חודש פברואר מתח מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ביקורת חריפה על סעודיה, לאחר החלטתה להפסיק את הסיוע ללבנון. הסכסוך בין מדינות המפרץ ולבנון החל לאחר שהאמיר הסעודי החליט שלא להעביר כספי סיוע למדינה. ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי חיזבאללה ניסה לגייס טרוריסטים בסעודיה ואף העביר להם נשק.

בעקבות הפסקת הסיוע ללבנון, תקף מנהיג חיזבאללה את סעודיה. "הממלכה העשירה בנפט היא זו שיזמה מתקפות טרור ברובע הדחייה בבירות", אמר נסראללה. יממה לאחר ההתבטאות הזאת הוציא ארגון מדינות המפרץ אזהרת מסע ללבנון.

מבין שש החברות בארגון מדינות המפרץ, הכולל את סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, קטאר, כווית ועומאן, רק האחרונה סירבה להוציא את אזהרת המסע ללבנון. למרות התנגדותה של עומאן, שנחשבת למתונה במדינות המפרץ, עברה ההחלטה על אזהרת המסע וכמוה גם ההחלטה להכריז על חיזבאללה כארגון טרור.