הסתה
"המשימה הושלמה" | צילום:

יממה אחרי שפצע שלושה חיילים, שניים מהם באורח קשה ואחר קל, בפיגוע ירי בבית אל - הפך אמג'ד סוכרי, המחבל ששימש גם כאיש כוחות הביטחון הפלסטיניים - לגיבור ברשת. קריקטורות, תמונות וסרטונים המפארים את שמו הופצו ברשתות החברתיות הפלסטיניות וגם בחמאס יוצאים מגדרם כדי לכנות אותו "גיבור לאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"השוטר הנוקם", כינתה אותו קריקטורה אחת, ובאחרת נכתב: "פיגוע VIP". קריקטורה נוספת מתארת משפחה פלסטינית כשהיא מצדיעה וברקע הכיתוב "שוטר פלסטיני ירה על שלושת חיילי הכיבוש בצפון רמאללה והפך לשאהיד".

"השוטר הנוקם"
"השוטר הנוקם" | צילום:
"הפך לשאהיד"
"הפך לשאהיד" | צילום:
נהג פרץ מחסום, חייל נפצע קשה
זירת הפיגוע | צילום:

ההסתה ברשת וההצדעה למחבל מגיעות מכל כיוון - למעט התקשורת הרשמית של הרשות הפלסטינית. מנגד, בחמאס מנסים להשתמש באירוע כדי לטרפד את התיאום הביטחוני עם ישראל ולכן מפיצים את התעמולה הקשה.

"פיגוע VIP"
"פיגוע VIP" | צילום:

אתמול שודר בטלוויזיה של חמאס קטע של השדר איאד אבו פנון, ממשוחררי עסקת שליט שריצה 30 שנות מאסר בכלא, לאחר שניסה לרצוח ישראלים כשהוא מצדיע לסוכרי. "הלוחם שלף חרבו והכה באויב", הוא אמר.

אמג'ד סוכרי, תושב ג'מאעין מאזור שכם, שעבד כמאבטחו האישי של התובע הכללי של הרשות ברמאללה, פרסם לפני הפיגוע בעמוד הפייסבוק שלו מסרים מסיתים - ולמעשה רמז על הבאות: "איני רואה דבר שראוי לחיות למענו כל עוד הכיבוש חונק את נשימותינו".

בחלק מהסרטונים שפרסם נראו חיילי צה"ל מכים פלסטינים ותיעוד ממספר זירות פיגוע. הבוקר, לפני שנסע למחסום בו ביצע את פיגוע הירי, כתב: "על האדמה הזאת יש מה שראוי לחיות למענו. אך למרבה הצער איני רואה דבר שראוי לחיות למענו כל עוד הכיבוש חונק את נשימותינו והורג את אחינו ואחיותינו, אלוהים רחם על חללינו ותן רפואה לפצועינו". 

בפוסט האחרון שהעלה סוכרי, דקות ספורות לפני שביצע את הפיגוע, הוא כתב: "שיהיה לכם בוקר של ניצחון" וחתם באמירת ה"שהאדה". סוכרי הגיע הבוקר, סמוך לשעה 11:00, למחסום "פוקוס" הסמוך לבית אל, פתח באש לעבר קבוצת חיילים ופצע שלושה מהם לפני שנורה וחוסל. מחמאס נמסר בתגובה: "זו ההוכחה לכך שעובדי הרשות הפלסטינית מתנגדים לשיתוף הפעולה הביטחוני".

שיפור במצב הפצועים לאחר הפיגוע

מצבם של שניים מהפצועים הוגדר בתחילה קשה, אך בהמשך חל שיפור במצבם ומבתי החולים נמסר כי מצבו של אחד מהם בינוני-קשה והשני במצב בינוני. אדם שלישי נפצע קל בידו מהירי. ממד"א נמסר כי הפצועים, חיילים כבני 20, קיבלו טיפול בסיוע כוח רפואה של צה"ל.