גבול סוריה - טורקיה
שקט לא נראה באופק | צילום: רויטרס

הפסקת אש? מספר שעות בלבד לאחר שהתקבלו דיווחים על כך שחייל האוויר הטורקי החל להפציץ יעדים של המחתרת הכורדית סמוך לחאלב שבסוריה, התקבלו הערב (מוצ"ש) ידיעות לפיהן תקפה טורקיה גם מספר יעדים של ממשל אסד בצפון המדינה. בתגובה הודיע הממשל האמריקני כי הוא מפציר באנקרה לחדול מתקיפותיה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטאולו אישר כי אכן ארצו תקפה מטרות של המחתרת הכורדית, ודרש מהארגון למשוך את כל כוחותיו מהאזור. "אנו נגיב על כל צעד שיינקט נגדנו", אמר ראש הממשלה לתקשורת הטורקית. "על המחתרת למשוך כוחותיה מיד מהאזור כולו ולא להתקרב אליו שוב". על פי גורם צבאי, התקיפות בוצעו בתגובה לירי על מוצבים של צבא טורקיה בגבול. עוד אישר הממשל גם את תקיפות היעדים של צבא אסד.

בבית הלבן פנו לשני הצדדים בבקשה להנמיך את הלהבות ואמרו כי על הצדדים להתרכז במאבק באויב המשותף -דאע"ש. "הפצרנו בגורמים של המחתרת הכורדית לא לנצל את חוסר הוודאות ששורר באזור על מנת להשתלט על טריטוריות נוספות", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקני.

מלחמת האזרחים בסוריה, חלב
עיר תחת הפצצות. חאלב | צילום: רויטרס, חדשות
הצדדים עומדים עד כה בהסכם
קרי ולברוב מכריזים על הפסקת האש | צילום: רויטרסמוקדם יותר היום הצהיר שר החוץ הטורקי מבלוט קבוסולו כי ארצו וסעודיה עלולות לצאת בקרוב למבצע צבאי נגד דאע"ש בסוריה. השר הטורקי, שהשתתף בוועידת הביטחון במינכן, אמר כי ערב הסעודית "מוכנה לשלוח מטוסים וחיילים" לבסיס חיל האוויר אינצ'רליק בטורקיה - כך דיווח העיתון הטורקי "יני-סאפאק", המזוהה עם הממשל הטורקי. קבוסולו לא ציין כמה חיילים או כוחות ישתתפו במבצע הצבאי.

ארכיון
טנק טורקי על גבול סוריה טורקיה | צילום: רויטרס

רק אתמול סיכמו ראשי המעצמות במינכן על מתווה להפסקת אש בסוריה בין ממשל אסד למורדים, אך בשטח טרם רואים את התוצאות. "אני שמח לבשר כי השגנו התקדמות גם בנושא ההומניטרי וגם בנוגע להפסקת הלחימה", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "יש כאן פוטנציאל לשנות את חיי היום-יום של האזרחים הסורים - רק אם ההסכם ייושם במלואו".