לפחות חמישה בני אדם נהרגו בפיגוע התאבדות שאירע הבוקר (שבת) ברובע קניות ותיירות בשדרת איסטיקלל שבמרכז איסטנבול - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. 36 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע, 7-8 מהם אזרחים ישראלים. הנפגעים הישראלים פצועים בדרגות שונות בהם, וישנו ישראלי אחד שמוגדר מנותק קשר.

 לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ממשרד החוץ נמסר כי בפיגוע נפגעה קבוצה ישראלית המונה 14 בני אדם. מדובר בקבוצה שהייתה באזור במסגרת סיור קולינרי של חברת "בייגלה". "הישראלים שנפגעו מאושפזים בארבעה בתי חולים שונים", נטען. "עדיין לא ברור מצבם של הפצועים. קצין הביטחון וממלא מקומו של הקונסול הכללי נמצאים בשטח לצורך קבלת נתונים".

שר הבריאות הטורקי הודיע כי בסך הכל ישנם 12 אזרחים זרים מבין 36 הפצועים - שישה מהם כאמור ישראלים. משרד החוץ נכנס להיערכות חירום, ואחר הצהריים יקיים דיון עם כלל הגורמים בחדר המצב.

תיעוד: זירת הפיגוע באיסטנבול (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: רויטרס
שוטר באיסטנבול. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: רויטרס, חדשות

אחת הפצועות הישראליות באיסטנבול סיפרה לחדשות 2 Online כי חבריה שנפצעו גם הם בפיגוע פונו לקבלת טיפול בכמה בתי חולים באזור. "הם נפגעו מרסיסים ופונו כבר מהמקום", היא אמרה. "אני נפצעתי מרסיסים ברגלי והועברתי לבית החולים פטאי וכעת אני מקבלת טיפול".

מלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא מקבל עדכונים שוטפים מחדר המצב של משרד החוץ בעקבות הפיגוע. לדבריהם, הוא אף הורה לתגבר בכוח אדם את הקונסוליה של ישראל באיסטנבול, והנחה להשיב לארץ את הישראלים שנפצעו בפיגוע. 

גורמי הביטחון הרשמיים במדינה הודיעו כי מצבם של שבעה מבין 36 הפצועים מוגדר קשה. מצבם של היתר עדיין אינו ברור.

זירת הפיגוע באיסטנבול (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: רויטרס
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: רויטרס

המושל המקומי אמר כי ישנן שמועות על התקפות נוספות באיסטנבול, אך הבהיר כי הן אינן נכונות. "השלטונות הטורקיים ממשיכים לחקור את פיגוע ההתאבדות", הוא אמר בתדרוך הכתבים. השדרה הרחבה בה אירע הפיצוץ נחסמה לתנועה. מדובר בשדרה עמוסה בחנויות אופנה של מותגים בינלאומיים ובמרכזי קניות.

גורם טורקי רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממצאים הראשוניים של חקירת הפיגוע מעלים כי גם הפעם מי שאחראית לפיצוץ היא המחתרת הכורדית. אדם אחד אף נעצר בחשד למעורבות בפיגוע ההתאבדות - כך דווח ברשת NTV הטורקית. על פי אותם דיווחים, המחבל רצה להתפוצץ במקום עם יותר אנשים, אבל נבהל מהשוטרים שהיו במקום ופוצץ עצמו מוקדם יותר.

עד ראייה באזור סיפר שמסוקי המשטרה הטורקית מרחפים מעל זירת האירוע. בערוצי הטלוויזיה בטורקיה נראה תיעוד, שניות אחרי הפיגוע, ובו ראו את ההמונים נמלטים.

זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר (צילום: CNN)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: CNN
הפיגוע במרכז המסחרי באיסטנבול (צילום: CNN)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: CNN

שר החוץ הטורקי, מבלוט קאווסוגלו, אמר במסיבת עיתונאים כי המאבק של טורקיה בטרור יימשך במלוא העוצמה. לצדו נכח במסיבת העיתונאים שר החוץ האירני זריף, הנמצא כעת בביקור רשמי בטורקיה. זריף גינה את הפיגוע באיסטנבול ואמר כי הוא "מציג את פרצופו המכוער של הטרור".

גם בצרפת גינו את הפיגוע. "אני מגנה בחריפות את המעשה הנבזי והפחדני שגרם למותם של בני אדם", אמר שר החוץ של צרפת, ז'אן מארק ארו. "פריז עומדת לצד טורקיה בהזדהות".

זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר (צילום: CNN)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: CNN
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר (צילום: CNN)
זירת הפיגוע באיסטנבול, הבוקר | צילום: CNN

בראשית השבוע אירע פיגוע נוסף בטורקיה, הפעם בבירה אנקרה, שם נהרגו 34 בני אדם ונפצעו 125. החשד היה שאנשי המחתרת הכורדית היו האחראים לפיצוץ. בעקבות הפצת תמונות מזירת הפיצוץ חסמה טורקיה את הרשתות החברתיות.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמית ולדמן וניר דבורי.